Honba za rubínem

recenze knihy Dopisy od mrtvého

„Mohly by jim dopisy, které Jane Hardwicková poslala domů bratrovi, skutečně pomoct identifikovat nejen Sinclairova neznámého předka, nýbrž i místo, kde byla ukryta samotná Krev Rádžpútany? Vedlo jedno nějak k druhému? To Tayte v tuto chvíli netušil, protože však byl ten dopis zatím to jediné, co měl, znovu ho vzal do ruky a pokračoval ve čtení.“

V pořadí již sedmý příběh s Jeffersonem Taytem v čele mě opět nezklamal. Steve Robinson opět přichází s úplně jiným případem a opět velmi zajímavým. S autorem jsem se poprvé setkala nad knihou Ztracená vládkyně (recenze) a od té doby jsem si nenechala ujít žádnou další knihu. V sérii s Jeffersonem Taytem již vyšly tyto knihy: Stopy v krvi (recenze), Hluboký hrob, Poslední anglická královna, Ztracená vládkyně, Spříznění (recenze), Smrtící hry (recenze) a Dopisy od mrtvého. Autorovy příznivce jistě potěší, že Steve Robinson pracuje již na osmém díle.

Tentokrát Jeffersona Tayta jeho práce zavede na skotské sídlo, aby jeho majiteli pomohl vypátrat jeho pra-pra-pra-pradědečka a také aby našel krev Rádžpútany, veliký rubín, po němž pátrají i jeho příbuzní. Genealogický úkol, jako by se proměnil v honbu za pokladem, ale není tomu tak doslova. Tayte dostane indicie v podobě starých dopisů, ale s každým dopisem je objeven někdo mrtvý. Kdo stojí za vraždami? Kdo další chce získat rubín? Že by se po letech začali po rubínu shánět sami Rádžpútové? Příběh nás zavede i do samotné Indie 19. století, autor rozehraje příběh lásky, která nemá daleko k tragédii Romea a Julie.

Dopisy od mrtvéhoSteve Robinson zvolil dvě dějové linie. V současnosti sledujeme Taytovu genealogickou práci a vždy, když se na scéně objeví skoro dvě stě let starý dopis, následuje linka minulosti, která nás zavede do Indie, do období, kdy v ní působila Východoindická společnost. Dějová linie odehrávající se v Indii pro mě byla velmi poutavá a zajímavá. Autor nás v ní naladí na romantickou strunu, ale nenechte se ukolébat, protože od velké lásky je vždy blízko k tragédii.

„Někdo mu předával dopisy po jednom. Musel pro to mít dobrý důvod a Tayte nyní hádal, že to má něco společného s vraždami.“

Čtení mě chytlo od samého začátku, autor si získá vaši pozornost a vy budete chtít vědět, jak vše bylo, kdo za vším stojí a také zda bude nalezen rubín nedozírné hodnoty. Řeknu vám, že jsem měla své podezřelé, ale byla jsem vedle jak ta jedle, tohle jsem opravdu nečekala. Autor si s námi pěkně pohrává. Ke konci příběh dostane spád a rozuzlení pro mě bylo opravdu nečekané a překvapivé.

Prostředí, které autor pro svůj příběh tentokrát vybral, mu dodává tajemno, staré skotské sídlo, které se pomalu rozpadá, a v něm žije pouze majitel a jeho „sluha“, který zastane všechnu práci. Každý den se na scéně objeví další mrtvý, a vy netušíte, kdo bude další na řadě. Na druhé straně exotická Indie a 19. století, kdy se dcery měly provdat za vhodného nápadníka a kdy zakázaná láska mohla těžko dostat šanci.

V knize najdete vše, napětí, nečekané zvraty, velkou lásku, ale i intriky a touhu po bohatství, která se napříč stoletími moc nemění.

„Věřím, že jakmile poznáte pravou lásku, musíte se jí chopit celým srdcem, protože už ji nemusíte znovu nalézt,“ řekl Arabelle jednou večer, když seděli u potoka a drželi se za ruce.“

Knihu doporučuji všem, kteří si příběhy s genealogem již oblíbili, ale i těm, co je ještě neznají, můžete začít sérii i tímto dílem, anebo to vezměte hezky popořádku. Každý díl má sice samostatný příběh, ale série je provázána právě hlavní postavou a jeho osobním životem, který však v této knize není zas tak důležitý.

Pokud máte rádi knihy Dana Browna či Steva Berryho, oblíbíte si i Steva Robinsona, věřte mi.

 

Název knihy Dopisy od mrtvého
AutorSteve Robinson
Žánrthriller, román
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2020
Počet stran336
ISBN978-80-7588-211-0
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)