Odstartoval unikátní cyklozávod napříč Českem a Slovenskem
Sledujte ho a přidejte se!
Ve středu 30. července 2014 ráno začal na pražském Staroměstském náměstí OPEL HANDY CYKLO MARATON. Zdraví a zdravotně postižení závodníci ve smíšených družstvech vyrazili na 2.222 km dlouhou trasu, aby dokázali veřejnosti, že mohou fungovat jako jeden tým, a to i v náročných podmínkách. Závod, který pořádá sdružení Cesta za snem, se jede nonstop čtyři dny a čtyři noci, časový limit je o něco větší: 111 hodin.
Na trati, která vede napříč Českem a Slovenskem, je 22 povinných průjezdních bodů, které musí ve stanoveném pořadí týmy najít a potvrdit jejich průjezd razítkem. Vesměs jde o rehabilitační ústavy, spinální jednotky a speciální centra následné pomoci u nás a na Slovensku.
Zapojit se můžete, kdekoli chcete
Štafetovým kolíkem mezi závodníky všech třiceti přihlášených daných týmů je GPS tracker společnosti Eurosat. Ten v minutových intervalech sbírá informace o poloze cyklisty a odesílá je na server. Na stránkách www.111hodin.cz funguje interaktivní mapa, na níž lze sledovat vývoj závodu v reálném čase, a to i na tabletech nebo mobilních telefonech.
Závod se těší velké mediální publicitě a má i výrazný humanitární rozměr. Každý tým je totiž patronem člověka krátce po úrazu nebo nemoci, která ho upoutala na vozík. Kromě motivace a vytržení ze stereotypu všedního dne mu týmy můžou vyhrát zajímavé ceny a zajistí účast na zážitkovém víkendu na Slapech. Tam si „čerství” vozíčkáři vyzkoušejí nespočet aktivit a sportů, získají sebevědomí, energii, nové kamarády a nevšední zážitky.
Zasportovat si můžete i vy, milí čtenáři. Stačí se dívat na zmíněnou mapu, vybrat si tým a připojit se k němu na libovolně dlouhý úsek na kole, vozíku, handbiku či trojkole. Nejsnazší to nejspíš bude v průjezdních místech a jejich blízkém okolí.
Tři průjezdní místa v Pardubickém kraji
Zapojit se můžete i v našem kraji. Závodníci se na jeho území objeví pravděpodobně během sobotního dne. Všechny týmy musí vyhledat Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí, integrační centrum Kosatec v Pardubicích a Hamzovu odbornou léčebnu v Luži-Košumberku.
Podpořit můžete stylově tým České abilympijské asociace (CAA), která sídlí v Pardubicích ve zmíněném Kosatci. Družstvo jede ve složení Tomáš Nevěčný, basketbalista klubu Wheelchair Basket Studánka Pardubice (handbike); Jan Říha, nevidomý horolezec, se svým vodičem Martinem Střelkou (tandemové kolo); František Vlček, reprezentant TJ Luže Košumberk (tricykl); Michal Sojka (horské kolo); Daniel Rubeš (silniční kolo); Ondřej Sečka (silniční kolo); Jan Kubelka, kapitán týmu a dlouholetý dobrovolník CAA (horské kolo).
Tým CAA je patronem Terezy Vargové z Chrudimi. V jedenácti letech jí lékaři diagnostikovali nádor na mozku. Následovaly operace, pobyty v rehabilitačních zařízeních, intenzivní cvičení. Patnáctiletá Terezka se nyní pohybuje převážně na vozíku, ale má naději, že opět začne chodit.
• Sledujte závod online, fanděte, posílejte závodníkům vzkazy! A třeba i sedněte na kolo či na vozík a ujeďte s nimi v průjezdních místech několik set metrů!
• Aktuální informace, mapu závodu, osobní i týmové profily, blogy závodníků, videa, fotografie a chat hledejte na www.111hodin.cz či na www.facebook.com/Cesta.za.snem.