Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Apatykář na cestách

recenze knihy Potulný apatykář

Může se jevit jako potulný a hloupý blázen, který neumí číst, psát ani do deseti napočítat, ale nakonec se z něj vyklube vnímavý, pozorný a chytrý člověk, jenž je ochotný pomáhat lidem a pokračovat tak ve stopách svého otce. Ten byl také apatykářem. O kom je řeč? O Buclákovi. Ano, přesně tak se jmenuje hlavní hrdina románu Potulný apatykář. Jeho jediným posláním je pomáhat lidem a, jak jsem již napsala, jít ve stopách svého otce.

Náplní jeho práce je putování od vesnice k vesnici a prodávání léčivých tinktur, mastí a dalších léčiv. Povede se mu vyplnit poslání? Co vše ho potká a jak se s nečekanými překážkami vyrovná? O tom všem si můžete přečíst v poutavém historickém románu s lékařskou tematikou. Děj se odehrává na území dnešního Německa. Příběh je plný napínavých a nečekaných zvratů. Oproti předchozí autorově knize Medikus z Heidelbergu se nemusíte obávat obsáhlosti díla. Tentokrát na vás čeká 392 stran. Wolf Serno dokáže své čtenáře upoutat strhujícím a čtivým vyprávěním, a proto dílo přečtete v pohodě během několika večerů.

Potulný apatykářKdyž jsem si vybírala titul, který bych si ráda přečetla, padlo mi oko na román Potulný apatykář, od autora, jehož jsem si zamilovala díky jeho Medikovi z Heidelbergu. Přečetla jsem si anotaci, jež je sice vcelku krátká, ale příběh vám nastíní tak, že přesně víte, do čeho jdete, ale neprozradí vám celou zápletku. Dalším faktorem, jenž hodně pomáhá knihám, aby se dostaly ke svým čtenářům, je obálka. V tomto případě je vyvedena barevně a vyobrazuje několik lahviček s léky a v pozadí postavu člověka na cestách – tematika lékařství a léčitelství je tedy opět krásně zastoupena. Mohu tedy konstatovat, že krásně odpovídá tomu, s čím se při četbě setkáme. Z přebalu na vás dýchne historie.

Titul Potulný apatikář vyšel v originálu (Der Balsamträger) v roce 2005. Pro nás knihu přeložil v roce 2019 Vítězslav Čížek a vydána byla ve stejném roce nakladatelstvím Brána. Pokud se vám recenze zalíbí a budete si chtít knihu pořídit a přečíst, můžete si ji zakoupit na stránkách e-shopu Knižního klubu. Potěšeni budou i milovníci e-knih, ti tento titul objeví v sortimentu portálu Palmknihy i eReading.

Wolf Serno je výborný německý spisovatel, jenž vás ve svých románech zaujme zejména čtivými osudy ranhojičů, mediků, felčarů a lékařů. Na svém kontě má už několik děl, jež si získala po celém světě spoustu čtenářů, a proto můžeme s klidným svědomím říci, že se jedná o světové bestsellery. Přečetla jsem od něj celkem dva romány a mohu říci, že toto označení získala kniha právem.

Román vás upoutá svým dějem, jenž je opět velmi silný. Je to jako jízda na horské dráze, pořád jedete a nevíte, kde vám hlava stojí. Od samého začátku až do konce jsem si při četbě nevydechla. Na bezmála čtyř stech stranách se před vámi rozvine děj plný napětí, dobrodružství a nečekaných zvratů. Všechna tato fakta hodně ovlivňovala život Bucláka. Autor dokázal příběh sestavit opravdu čtivým způsobem. Děj je přímočarý, jednoduchý a věrohodný. V textu najdete vcelku hodně postav, ale nemusíte se bát, že se v nich nevyznáte, každá z nich zazáří a po čase zhasne, nikdy se jich v jednu chvíli neukazuje příliš mnoho. Často jde třeba o tři postavy vyskytující se v jednu chvíli na jednom místě. Charaktery jednotlivých postav nejsou nijak blíže popsány a propracovány, jsou tedy spíše povrchní. Avšak u důležitých postav šel autor více do hloubky a vykreslil je jak po psychické, tak i po fyzické stránce.

Kromě vyprávění o cestách Bucláka si můžeme na pozadí povšimnout celé řady historických událostí. Mimo to se v textu odráží i sociální struktura a hierarchie dané doby. Kvůli neznalosti základního trivia se hlavní hrdina často dostává do nezáviděníhodných situací, jež musí vyřešit prostřednictvím svého důvtipu. Pokud byste rádi zjistili, jak se Buclák protluče světem, začtěte se do tohoto románu, jenž vám jeho putování popíše do nejmenších detailů.

Celé dílo je sestaveno z pouhých čtrnáct kapitol. Příběh je uveden prologem, pak následuje dvanáct kapitol a zakončuje jej epilog, poděkování, poklona a vysvětlení. Na obsáhlost knihy bych jich očekávala krapet více. Z tohoto můžeme snadno usoudit, že jednotlivé epizody jsou vcelku dlouhé. Každá z nich je pojmenována tak, že název té předchozí obohacuje další slovo, dokud nevznikne věta. Kapitoly jsou rozděleny díky vynechanému řádku textu na dílčí části. Tímto způsobem se ve vyprávění posuneme kupředu. Celý děj je odvyprávěn objektivní er-formou v minulém čase, kterou doplňuje mnoho oživujících dialogů. Při četbě se v žádném případě nebudete nudit a kniha se vám bude číst téměř sama.

Dílo je odvyprávěno chronologicky, vypozorovat však můžeme i paralelu a retrospektivu. Jednotlivé dějové linie se v rámci jedné kapitoly prolínají, ale i přesto je příběh jednoduchý a snadno se v něm vyznáte. S retrospektivou se nejčastěji potkáváme ve vzpomínkách postav. Plynulost děje není nikterak narušena.

Moje subjektivní hodnocení tohoto románu je pozitivní. Užila jsem si jej od samého počátku do úplného konce. S radostí pochválím historické popisy, ale také popisy místní sociální hierarchie. V některých případech jsem se i podivovala, jak je to vůbec možné. Vyzdvihnout musím v každém případě grafické, ale i stylistické a jazykové zpracování textu, ač se pár drobných chybek objevilo, nebyly nijak zásadní. Za významnou považuji i jistou míru autentičnosti. Charakteristiky postav působí věrohodně. Z příběhu jsem byla nadšená. Každého čtenáře si kniha získá díky svým vcelku velkým patkových písmen, jež se dobře čtou a nebolí z nich oči. Román hodnotím zaslouženými 100 %. Doporučila bych ho všem milovníkům historických příběhů z lékařského prostředí.

 

Název knihy Potulný apatykář
AutorWolf Serno
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2019
Počet stran392
ISBN978-80-7549-952-3
  
Nákup knihywww.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)