Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Recenze: Manolito vytahuje špinavý prádlo

Manolito vytahuje špinavý prádloElvira Lindo přináší další, již čtvrtý, díl encyklopedie Manolitova života. Jak už z názvu vypovídá, bude se zde „prát špinavý prádlo“ a světlo světa spatří ty nejtajnější momenty z Manolitova života a života jeho příbuzných.

Kniha obsahuje 9 kapitol a každá prozrazuje nějaké „tajemství“. Například se dozvíme, že Manolito spolu s jeho kamarády, převlečení za pastýře, ztratili bratra Blbečka.

Za zmínku stojí i kapitola, kdy Manolito přistihne svoji mámu, jak Luise vypráví, že „je celá žhavá na to, jakou strašlivou příšernost jí zas Manolito vyrobil ve škole ke Dni matek.“ No uznejte, není to kruté?

Abych ale neprozradila děj jednotlivých kapitol, musím ještě prozradit jednu věc. Autorkou knihy je sice Elvira Lindo, ale vždy přijde k Manolitovi domů a chce od něho vyprávět. Vše si nahrává na kazetu a podle toho potom píše knihu z pohledu Manolita. Proto je snadné uvěřit, že knihu psal sám Manolito.

Jako klad bych určitě uvedla, že je kniha členěna do kapitol, které na sebe navazují pouze volně, a dílo se neskládá z jednoho celistvého příběhu.

Zhodnotím-li slovní zásobu a vyjadřování, je snadno uvěřitelné, že knihu psal sám Manolito a navíc to pomáhá vžít se do vypravování.

Stejně jako předešlé díly „Encyklopedie Manolitova života“, bych i tento díl doporučila dětem ve věku kolem 10 let, neboť dle mého skromného názoru mi přijde, že jsou stejně staré jako Manolito a „mohli by si rozumět“.

Zda konkuruje španělský Manolito Mikulášovým patáliím (1. díl) se dočtete zde
Recenzi knihy Chudák Manolito (2. díl) naleznete zde.
Recenzi knihy Frajer Manolito (3. díl) naleznete zde.

  

Název knihy:            Manolito vytahuje špinavý prádlo
Manolito vytahuje špinavý prádloAutor:                         Elvira Lindo
Rok vydání:              2016

Počet stran:
              176
Vazba:                       vázaná
Jazyk:                        čeština
Formát:                     130×200 mm
EAN:                         9788073902971
ISBN:                        978-80-7390-297-1

E-shop:                    www.knihyomega.cz

Oficiální stránky Manolita Brejlouna ve Španělsku – www.elviralindo.com

elvira-lindo

 

 

 

Elvira Lindo vystudovala v Madridu žurnalistiku. Později pracovala v rozhlase i televizi jako hlasatelka,  herečka a také jako autorka scénářů. Dnes z New Yorku pravidelně spolupracuje s nejvýznamnějším španělským deníkem El País. Svět ji zná hlavně jako autorku dětských příběhů o Manolito Brejlounovi, které byly vydány již ve více než dvaceti zemích a dočkaly se i seriálového a filmového zpracování. Kromě Manolita, dětské série o velmi zlobivé holčičce Olivii a několika dalších příběhů pro malé čtenáře, napsala i pět románů pro dospělé.

 

 

 

KNIHY OMEGAKNIHY OMEGA je nakladatelství, které vzešlo z velké poptávky zákazníků po klasické české i světové literatuře, jejíž nová vydání na trhu dlouhodobě scházela. Pod hlavičkou našeho nakladatelství tedy vychází klasická knižní tvorba s nově zpracovanými obálkami a současné češtině přizpůsobeným jazykem. Mimo to jsme se v posledních dvou letech zaměřili na celosvětově úspěšnou literaturu, nové kuchařky, osobnostní rozvoj a další oblíbené tituly.

Naší specialitou je publikování úplných edičních řad. To jistě potěší čtenáře, kteří by rádi vlastnili kompletní dílo svého oblíbeného autora. Zároveň se snažíme vyjít vstříc studentům, kteří často marně shánějí knihy ze seznamů povinné literatury. Samozřejmostí je cenová dostupnost naší produkce.

V portfoliu nakladatelství KNIHY OMEGA však naleznete mnohem víc. Pozornost věnujeme knižním novinkám, ať už se jedná o dosud nepublikované autory nebo zahraniční knihy v novém překladu. Specializujeme se na regionální literaturu, v níž ožívají báje a pověsti jednotlivých měst a regionů České republiky.

V nakladatelství KNIHY OMEGA vychází také knihy určené nejmenším čtenářům. Na trh tak byla znovu uvedena díla, jako jsou Broučci, Pohádky Karla Jaromíra Erbena nebo dobrodružná Kniha džunglí. Pamatujeme ale i na novou dětskou tvorbu, kterou zastupuje mimo jiné naše oblíbená a populární série Manolito. V edici Historie se objevují svazky zaměřené na různá časová období, ale také životopisy významných osobností a historické romány. Na své si přijdou i zájemci o odbornou literaturu a kuchařky.

Nakladatelství KNIHY OMEGA ročně vydá přes 100 nových knih. O každou jednotlivou knihu se stará tým pečlivě vybraných profesionálů – překladatelů, korektorů a grafiků – kteří věnují publikacím speciální grafickou i polygrafickou péči tak, aby vyhovovaly i těm nejnáročnějším čtenářům.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.