Stříbrná cesta

recenze knihy Stříbrná cesta

„Šla si dát do kuchyně kávu, ruce se jí třásly. Sledovala, jak se ti dva muži venku potí. Přihazovali porno na oheň vidlemi, jako by to byl hnůj. Carl-Johan pendloval sem a tam s kolečkem a svaly na těle mu hrály. Meja se v duchu ptala, jak se mu po tomhle podívá do očí.“

Stříbrná cesta vás překvapí ve všech směrech. Námět je skvěle zpracovaný, ale hlavně styl psaní je úžasný, vše se ubírá rychlým tempem a ani na vteřinu nevydechnete, dokud nedočtete do konce. I když já, jako otrlý čtenář tohoto žánru, jež má hodně načteno (berte s rezervou), jsem už v polovině začala tušit, kam to směřuje a jak všechno dopadne.

Líbilo se mi, že se autorka vrhla do příběhu ve dvou rovinách. Děj je vyprávěn z pohledu Lella, což je otec ztracené Liny. Jeho dcera se nezvěstná již tři roky a my, jako čtenáři, jej poznáme v době, kdy je téměř na pokraji zhroucení. Celé tři roky objíždí Stříbrnou cestu – místo, odkud Lina zmizela z autobusové zastávky a nikdo o ní více neslyšel.
Druhou postavou, která nám vypráví docela smutný příběh, je Meja, dcera matky, která má k dokonalé mamince velmi daleko. Je nucena se s matkou odstěhovat k chlapovi, kterého Silje poznala na seznamce a sledovat, jak se její matka oddává sexu, alkoholu a cigaretám se svým novým partnerem. Naštěstí matčin partner Meje nijak neubližuje, ale i tak, cítí se sama, odstrčená, takže když se objeví Mejin nový kamarád, začíná doufat, že už bude dobře. Ovšem to netuší, že každý má své stinné stránky…

Hlavní hrdiny popsala autorka skvěle, byly z nich cítit emoce, přesně takové, jaké si daná situace žádá. Jejich charaktery nebyly nikterak přehnané, ale docela reálné, i samotná Silje, která mi lezla na nervy, byla uvěřitelná, protože takoví exoti opravdu existují.
Lelle byl zobrazen jako milující otec, neustále doufající, že najde svou dceru někde blízko místo, odkud se vytratila, a že bude živá. Jeho naděje, ale i bezradnost a zoufalství přímo ze stránek sálalo a za to všechno si autorka zaslouží můj obdiv.

Stříbrná cesta - obal knihy„Mladík se zastavil asi deset metrů od něj. Rozmáchl se rukama, gesto působilo vyzývavě. Při tom pohybu lehce zavrávoral. Ale nakonec rovnováhu udržel. Díval se na Lelleho zpod těžkých víček, koutky úst mu visely. Cvhíli to vypadalo, že na Lelleho něco zavolá, ale pak jen mlčky zvedl volnou ruku a palcem a ukazováčkem vytvořil pistoli mířící na Lelleho. Přivřel jedno oko a naznačil výstřel. Pak ukazováček přiblížil k ústům a foukl na něj, aniž by byť jen na chvíli spustil z Lelleho unavený pohled.“

Jediné, co mě trochu mrzí, tak je samotné rozuzlení celé situace, protože jsem to ve všech náznacích tušila a nemýlila se. Věděla jsem, jak to dopadne, nebyla ve mně žádná naděje, že to dopadne jinak. Nemyslím si, že by to bylo tak průhledné, ale mám takové tušení, že jsem už v minulosti něco podobného četla a proto mi to bylo jasné jako facka.
Samozřejmě jsem netušila všechny detaily, takže i na mne čekalo nějaké to překvapení, ale přesto… To hlavní, to bylo očividné, aspoň teda pro mne.

Doufám, že vy, kteří se pustíte do čtení Stříbrné cesty, si tuto knihu užijete na maximum a nebudete řešit, zda to víte už dopředu nebo ne. Ono to je stejně jedno.
Na tomto příběhu se dá totiž spousta věcí obdivovat, počínaje stylem psaní, tak konče charaktery a také popisy prostředí skandinávských zemí.
Kapitoly v knize nejsou číslovány, je tam vždy jen „značka“, aby čtenář věděl, že bude vyprávět někdo jiný něco jiného, ale vůbec to není na škodu. Mě osobně to dokonce hnalo k divočejšímu čtení, protože jsem si nemohla říct, ještě jednu kapitolu a jdu spát, ale říkala jsem si: „tohle prostě už dočtu“.

Pokud patříte mezi milovníky thrillerů, únosů lidí, severského prostředí, tak si tuto knihu přečtěte. Věřím, že litovat nebudete, tak jako já, si ve čtení budete libovat. 

Hodnocení: 90 %

 

Název knihy Stříbrná cesta
AutorStina Jackson
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran256
ISBN978-80-7617-663-8
  
Nákup knihywww.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)