Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tejpování – svépomoc při bolestech svalů a jiných obtížích

Tejpování Ve vydavatelství Noxi vychází jedinečná kniha, která čtenářům prozradí všechno o fenoménu tejpování. Kniha plná návodů, informací a tipů pomůže každému, koho trápí bolest. Samozřejmě všechny informace a návody jsou doplněné ilustračními fotografiemi tak, aby čtenářům tejpování skutečně pomohlo.

Přelepte si bolest pomocí tohoto svépomoc-ného návodu.

Jednoduše si přelepit bolavé místo – funguje to? Ano, japonským způsobem léčby Kinesio Taping, který se využívá zejména při zranění sportovců. Je však účinný i na ostatní problémy, při bolestech pohybového aparátu a svalů. Proužky, se kterými se “tejpuje” jsou vysoce elastické, prodyšné a neomezují pohyb. Při každém díky nim pohybu dochází k jemné masáži, stimulují krevní a lymfatický oběh, podporují kloubu a upravují svaly.

Tejping pomáhá při ortopedických problémech, uvolňuje napětí zad a šíje, je ale účinný i při jiných potížích, jako jsou migréna či menstruační bolesti.

Kniha je jednak úvodem do tejpingu jako takového, ale zároveň i návodem, jak při něm postupovat. V poslední kapitole jsou popsané ilustrované návody, jak tejping správně vykonávat.

TejpingS tejpy a mřížkovanými tejpy, které se jednoduše nalepují, máte po ruce úplně nové možnosti prevence a podpory hojení.

V KNIZE NALEZNETE:
• Zajímavé informace o vývoji, materiálech a účincích kineziologických a mřížkových tejpů
• Aplikace tejpů od hlavy až k patě – na potíže v oblasti svalstva, šlach, vazů a kloubů
• Aplikace tejpů od A až po Z na nejčastější všeobecné zdravotní problémy
• Speciální aplikace – například na nervy, lymfu a jizvy
• Detailní charakteristiky tejpů ve slovech a asi 200 obrázcích

Ukázka:

Jako druhá kůže

Tejp kopíruje každý pohyb – natahuje se a zase smršťuje, aniž by omezoval svobodu pohybu a „odstavil“ kteroukoli tělesnou část. Naopak, svým bolest tlumícím, látkovou výměnu povzbuzujícím a prokrvení podporujícím účinkem probouzí chuť k fyzické aktivitě. Podporuje oběh krve a mízy, i harmonický průběh pohybu, a při bolestech mírní sklon k přehnané úspornosti v mobilitě. Tak účinně podporuje tělesné struktury, místo aby je dál zatěžoval.

Forma a funkce: perfektně vzájemně sladěné

Dnes používané elastické tejpy si berou za vzor vlastnosti lidské kůže. Pružnost – tedy roztažitelnost – tejpu činí podobně jako u kůže 130 až 140 procent (do délky). Síla tejpu a jeho váha jsou také srovnatelné s hodnotami kůže. Proto dokáže kopírovat všechny pohyby, aniž by svého nositele omezoval.
Materiálem tejpu je pružná bavlněná látka z vysoce hodnotných vláken. Lepící vrstva je bez alergenů, neobsahuje ani latex, na nějž hodně lidí reaguje alergicky. Lepící účinek se správně aktivuje až prostřednictvím tělesné teploty. Vydrží kolem sedmi dní a nepoškodí se ani pod sprchou. Předpokladem je samozřejmě správná aplikace tejpu. Tato vlastnost pásků kombinovaná se způsobem nalepení na kůži umožňuje pozitivní ovlivnění těla na nejrůznějších úrovních. Aby se zabránilo podráždění kůže i při delším nošení, používá se speciální vzor tkaniny, který umožňuje dýchání pokožky.

Daniel Weiss je uznávaný fyzioterapeut a léčitel. Ve své knize názorně předvádí, jak vám moderní tejpy dokážou pomoci při bolestech svalů, šlach, vazů a kloubů a nejrůznějších zraněních, přičemž současně zabraňují nežádoucímu ochabnutí svalů a účinně podporují léčbu. Najdete zde různé způsoby tejpování od A do Z, podrobné popisy tejpů v textu i v obrazech.

PŘÍKLADY, KDE TEJPY MOHOU VÝRAZNĚ POMOCI

Těhotenská nevolnost
Údajně hormonálně podmíněná nevolnost v počátcích těhotenství, která se objevuje hlavně po ránu, může být velmi zatěžující a dokonce přechodně utlumit těšení na miminko. Léky v těhotenství se kromě několika málo výjimek nedoporučují. Řada postižených udělala dobrou zkušenost s dělením jídla na víc malých porcí během dne, absencí kávy, černého čaje, koly a perlivých vod. Nevolnost tlumí i čaj z čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru. Také stimulace určitých akupunkturních bodů může velmi účinně ovlivnit těhotenskou nevolnost, například v podobě následující kombinace tejpů v knize.

Poruchy spánku
Chaotické myšlenky, starosti, stres, blížící se nemoc, chrápání (vlastní nebo partnera na lůžku). Nejprve byste se měli postarat o odstranění příčin, kromě těch výše zmíněných také vnějších rušivých faktorů jako je hluk nebo nevyhovující matrace. Vzdejte se sledování televize a počítače před odchodem na lůžko, těžce v žaludku ležících večeří a přemíry alkoholu. Vhodné jsou večerní procházky, meditace, dechová cvičení, ale i obecné hovory o tíživých tématech a uspokojivé koníčky jako čtení, zahradničení, kreslení. Uvolnit se, v noci se uklidnit a ráno se probudit skutečně osvěženi – v tom vás podpoří i následující kombinace tejpů.

Bolesti hlavy
Příčiny a formy výskytu bolestí hlavy jsou vysloveně různorodé. Bolesti vycházejí z mozkových plen, cév, nervů, vlastní mozková substance je k bolesti necitlivá. Kromě nalezení pravého původce, dostatku pobytu na čerstvém vzduchu a méně televize pomáhá také následující kombinace křížových tejpů. Podpůrně účinkují vždy podle druhu obtíží také kineziologické tejpy na této dvojstraně.

Nachlazení
Nachlazení trvá bez léčby čtrnáct dní a s léčbou dva týdny, tvrdí stará známá moudrost. V principu je to pravda. Je třeba dát tělu čas, aby se vyrovnalo s původcem nemoci, překonalo infekci a vyšlo z ní posílené. Přesto je možné příznaky zmírnit, aby se člověk i během léčby mohl do jisté míry účastnit běžného života. Vhodnými prostředky jsou například dostatek tekutin (horký čaj!), inhalace, homeopatické přípravky, mírný pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku, strava bohatá na vitamíny – a následující kombinace reflektivně působících křížových tejpů.

 


Název knihy:      TEJPOVÁNÍ


Autorka:              Daniel Weiss

Nakladatelství:  NOXI
ISBN:                   978-80-8111-256-2
EAN:                    9788081112562
Formát:               160 x 200 mm
Počet stran:        128
MOC:                   279 Kč
Datum vydání:   10. března 2015

E-shop:               http://www.bux.cz

 Nakladatelství NOXINakladatelství NOXI
 vydává knihy pro zdravý životní styl a chvíle pohodyČtenářům nabízí úspěšné tituly, které se v zahraničí staly bestsellery, především pak knihy o zdravém životním stylu ale i kvalitní beletrii. Vydavatelství působí na českém a slovenském knižním trhu od roku 2004 a jeho zakladatelkou je paní Jana Mišíková.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.