Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Temné bratrstvo – Luke Scull

Temné bratrstvo – Luke ScullVážně, Izáku. Já nevím, proč ti to tvoje fušerství pořád trpím. Přísambůh, ty jsi vředem na prdeli lidstva. Kdyby nebylo tak zábavné tě sledovat, když se tu motáš jako slepec v nevěstinci, proměnil bych tě už před léty v kámen a nechal tě hodit v přístavu do vody.

Tato ukázka naprosto dokazuje, co můžete od této knihy očekávat. Jedná se o „temné“ fantasy, kdy proti sobě bojuje několik různých front. Od dobrých a zlých, vládců a poddaných až po čarodějky a polomágy.

Když budu upřímná, měla jsem opravdu velký problém se do knihy začíst a nedokážu přesně určit, čím to bylo. Možná stylem autorova psaní, možná samotným příběhem, protože se zde prolíná více dějových linií a ze začátku má čtenář opravdu co dělat, aby chytl příběh za správný konec. Aspoň tedy já jsem ten problém měla…

Jakkoliv mám ráda fantasy, tak z této knihy jsem mírně zmatená. Ono to jako nápad vůbec není špatné, ale pokulhává samotné zpracování. Místy je příběh až nepřiměřeně nechutný (a to nejsem žádná citlivka), mnohdy je ironický, až to příjemné není. Jde vidět, že autor se snažil o opravdu pořádně temný příběh, ale nejsem si zcela jistá, že se mu to povedlo.

Když se pobavíme o tom, co je nejdůležitější v ději, tak je to chtíč srazit z piedestalu tyrana Dorminie, který sužuje nejen své obyvatelstvo. Dochází k řadě šarvátek, bojů a válek a stále jsem při čtení měla pocit, že se musí opět začít bojovat. Chvílemi jsem si říkala, že pokud se tam objeví ještě jeden boj, tak knihu zavřu a nebudu ji číst. Přišlo mi to, že masakrování a vraždění je na úkor samotného příběhu.

Bylo to tělo nějakého mladíka. Mrtvola byla pokrytá prachem, hlava byla celá od krve, avšak o totožnosti toho chlapce nebylo pochyb.

Jednoznačně dokážu říct jen to, že mě kniha dokázala dostat do takových rozpaků, že nevím, co si o ni myslet. Mám pocit, že když o ni napíšu, že nebyla dobrá, tak budu lhát, a když napíšu, že byla skvělá, tak opět nemluvím pravdu. Chci napsat, že je to průměr, ale opět si nejsem jistá, jestli je to pravda.

Tato autorova prvotina si najde své čtenáře jen v určitém okruhu. A já jsem toho důkaz. Jsem ten, kdo ze srdce miluje fantasy, ale tato kniha mne za srdce nechytila.

Možná můžu napsat komu doporučit, ovšem ani tím si nejsem jistá. Jedná se o tak specifickou knihu, že nedokážu zařadit a přiřadit… Jednoduše jsem v koncích…

Prostě si tuto knihu musíte zkusit přečíst, abyste věděli, kam se zařadit.

Autor:

Luke Scull se narodil v Bristolu a nyní žije se svou ženou ve Warminsteru. Živí se jako designér počítačových her a pro společnosti Ossian Studios a BioWare pracoval na několika uznávaných titulech. Román Temné bratrstvo (2013) je prvním dílem plánované trilogie a zároveň autorovou první vydanou knihou. Byla nominována na cenu Gemmell Awards 2014 za nejlepší fantasy roku ve třech kategoriích. 

 


Název knihy:         TEMNÉ BRATRSTVO
Temné bratrstvo – Luke ScullAutor:                      Luke Scull
Překlad:                  Ladislav Václavík

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2014
Počet stran:           447

ISBN:                       978-80-7491-409-6
EAN:                        9788074914096

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/10508268″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)