Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Temné finále trilogie Havraní kruhy – Síla

recenze knihy SÍLA

Představ si, že jsi ikonou ve světě obávaných slepých. Symbolem, který jeho obyvatele spojuje v nenávisti a touze po pomstě. Jako dcera mrtvorozeného válečníka, jenž se kvůli zradě svého bratra ocitl ve vyhnanství, máš jediný úkol – zahájit začátek konce.

Hirka se připravuje na setkání s vládnoucím rodem ledového světa s pevně danou hierarchií, v němž se cení odvaha a pohrdá se slabostí. Dívka neohroženě přijímá svůj osud v naději, že zachrání svého přítele Rimeho a udrží Ymslandu v bezpečí. Žízeň mrtvorozených po Síle je však neuhasitelná a válce se již nelze vyhnout. Ke kterému světu se Hirka nakonec přikloní? Kam patří?

Ze všech slepých, které dívka poznala, ji Oni děsila nejméně. Možná proto, že se jí ve tvářích dělaly ďolíčky. Nebo proto, že její hnědé vlasy působily hřejivě. Roucho měla splývavé a volné, nikde těsně neobepínalo její postavu. A především – Oni s ní mluvila.

Myslím, že po Síle by nesáhl nikdo, kdo nečetl první dva díly série Havraní kruhy – Ódinovo dítě a Plíseň, jejichž recenze jste u nás na portálu Chrudimka.cz mohli už číst. Pokud jste o knihách doposud neslyšeli, doporučuji naběhnout do knihkupectví, ať už kamenného či internetového, a tyto skvosty severské literatury a světové fantasy si pořídit.

Četla jsem nějaké recenze, které knihy přirovnávají ke klasickým young adult fantasy a hodně lidí se prý ani nezačetlo. K tomu můžu dodat jedinou věc. A to, že se jedná spíše o fantasy. Tudíž není úplně jednoduchá a začíst se chce trošku uvažování a vůle. Člověk musí opravdu popustit uzdu fantazii, otevřít srdce postavám, které nejsou lidské rasy, a nemůže druhým okem sledovat televizi a na půl ucha poslouchat hudbu. Havraní kruhy jsou skvělé, to dokazuje nespočet cen, které autorka obdržela. A Síla jim vévodí. Je to skvělé zakončení dlouhé pouti.

Hirka během svého putování po světech Atlingů, Menskrů a Umpiri zažila neskutečně mnoho a to ji posílilo a přetvořilo. Ušla obrovský kus cesty. Od léčitelky k bojovnici. Od děvčete k ženě. Z Ódinova dítěte Havranem. A to takovým způsobem, který většina autorů svým hlavním hrdinům nedovolí. Nikdo a nic není černobílé. Všichni mají stinné i dobré stránky. Jako v životě.

V prvním díle všichni vlastnili ocas, díky kterému mohli “přimknout” k Síle. Jasně jsem viděla inspiraci v Avatarovi. V díle třetím zase bez problémů cestují mezi světy pomocí kamenných kruhů. Nemůžu si pomoct, ale vidím Stargate neboli Hvězdnou bránu. A stejně jako miluji seriál, a nejen ten, zamilovala jsem si i Havraní kruhy.

Siri Pettersenová měla od začátku všechno náležitě promyšlené. Jednotlivé dílky do sebe skvěle zapadly. Pokud bych jí měla něco vytknout, zopakovala bych, že zbytečně natahuje příběhy do slepých uliček. Na některé otázky z druhé knihy jsem nedostala odpovědi a prostě “vyšuměly”. Nezbývá než doufat, že plánuje nějaký spin off. Ale myslím, že si nechala pěkně otevřená vrátka a může klidně pokračovat v hlavním proudu.

Dostala závrať. Všechno kolem se zamlžilo pláčem. Pochodně plály rudě a ona si něco uvědomila. Poprvé v životě si uvědomila, co znamená válka.
Tenhle zuřivý řev nic nezastaví. Nedá se uklidnit ani rozmluvit. Je zvířecí. Prvotní a všepohlcující.

Kdyby nebyl mým favoritem Rime, zamilovala bych si Kolaila. Oprava. Zamilovala bych se do Kolaila. Kolail je nejoblíbenější z nově představených postav. Ale Skerri a především Raun si místo v mém srdci vydobyli také. Pokud bych si mohla přát knihu či sérii ze stejného světa, přála bych si, aby si rozvinula Kolailova dějová linka.

Nemusím zdůrazňovat, že Rime a Hirka mají neuvěřitelnou chemii. Velice se mi líbilo, jak autorka zvládla jiskření a touhu mezi nimi. Jak se oba vyvinuli, kam se posunuli nejen spolu, ale každý za sebe, a nejsou definovaní pouze svým vzájemným vztahem.

Siri Pettersenová nedávno navštívila Českou republiku. Myslím, že tu nebyla poprvé a jen odhaduji, nakolik jsou jména Oni, Vana a Morek inspirována českým jazykem. Náhoda či milé překvapení pro české fanoušky?

Doporučuji Havraní kruhy k přečtení především všem milovníkům dobře vystavěných příběhů a lingvistům. Ale myslím, že každý si v knihách něco najde. A především Síla je vhodná na dlouhé zimní večery u krbu, kdy venku burácí vítr a sníh padá a padá. Odehrává se totiž z velké části na zmrzlé planetě v zajetí ledu a sněhu.

Siri Pettersenová (nar. 1971) je spisovatelka, autorka komiksu a ilustrátorka pocházející z Trondheimu v Dánsku. Z její komiksové tvorby je nejznámější humoristická série s politickými podtóny Anti-Klimaks. Za první díl trilogie Havraní kruhy: Ódinovo dítě (2013) obdržela Fabelprisen, ocenění udělované nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy. Ódinovo dítě bylo nominováno i na Cenu norského ministerstva kultury pro debutanty, Cenu knižních blogerů a Cenu knihkupců (jako vůbec první fantasy titul v historii). Trilogie Havraní kruhy bude zfilmována.

 

 


 

Název knihy     Síla
AutorSiri Pettersen
ŽánrRomány, Fantasy
    
Nakladatelství      HOST
Rok vydání2017
Počet stran464
ISBN978-80-7577-178-0
  
Nákup knihynakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihywww.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 


 

Host 

 

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou “na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 


 

eReading.cz

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

www.ereading.cz

 


Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)