Čtvrtek, 13.6.2024
KnihyKultura

Ti druzí

recenze knihy Ti druzí

Třetí kniha autorky C. J. Tudor, ale moje první přečtená od ní. V knihovně mám Kříďáka i Jámu, ale nevím proč, prostě jsem se k nim ještě nedostala. To budu muset brzy napravit. Protože thriller Ti druzí mě doslova uhranul.

Na přebalu knihy je psáno: mrazivé, děsivé, neodložitelné. To mohu jedině potvrdit. Hodně dlouho se mi nestalo, že bych si sedla ke knize a na jeden zátah dala více jak jednu třetinu. Jenže tady se prostě nedalo přestat číst. Hledala jsem každou volnou chvilku, kdy si můžu ukrást pár řádek… Perfektní!

Příběh Ti druzí, jak již sám název trochu napovídá, vybízí k zamyšlení zda půjde pouze a jen o čistokrevný thriller, na který jsme od Tudor zvyklí. To zamyšlení je na místě, autorka se totiž rozhodla zařadit prvky nadpřirozena, což z mého pohledu bylo trefné a doslova vábivé.

Spí. Bledá dívka v bílém pokoji…

Ti druzí vypráví thrillerový příběh o otci, jenž v jeden osudný den ztratí manželku i dceru. Ten den jede Gabe po dálnici směrem domů, pozdě jako vždy… Už dopředu ví, že mu manželka opět vynadá. Vleče se zácpou, mobil vybitý a před sebou ještě pár kilometrů…., a auto, na první pohled divné auto, které má na zadní části kufru “hloupé” samolepky. Gabe je nervózní, protože spěchá, chtěl by uložit do postele svou malou dcerku Izzy. Jenže proč má pocit, že ji právě teď zahlédl v tom autě před sebou? Holčička se světlými vlásky, s chybějícím předním zubem, jež nehlasně vyslovuje “tati?“. To přeci nemůže být Izzy, ta je doma s maminkou. Gabe se začne na auto tlačit, to mu ale ujíždí, proto se rozhodne zastavit na nebližším odpočívadle a zavolat domů. Telefon ovšem nezvedá Jenny, ale cizí hlas, který mu oznámí: musíte hned domů, pane Formane. Jde o vaši ženu a dceru…

Ti druzíV tu chvílí se boří svět, Gabe prochází peripetiemi a sám čelí obvinění z vraždy, které ovšem není podloženo, protože má alibi. Kdo mohl něco takového jeho rodině provést a hlavně proč??? 

Od té doby Gabe dennodenně jezdí po té samé dálnici a snaží se najít svoji malou holčičku, je totiž přesvědčen o tom, že ji tenkrát opravdu viděl. Už jsou to tři roky, teď by už bylo Izzy skoro osm…

V druhé dějové lince ve stejné časové ose, ale o několik kilometrů dál je na útěku žena s malou holčičkou. Fran a Alice. Ony ale na dálnici nikoho nehledají, ony utíkají. Před kým nebo před čím? Fran ví, že musí utíkat, ona je totiž jediná, která ví, co se té noci skutečně stalo s Izzy. 

A pak tu máme “ty druhé”, kdo jsou oni, Ti druzí? To si budete muset zjistit vy sami.

Pokusím se být objektivní. Jsem si vědoma toho, že duchařská dějová linka nebude pro každého. Ale druhá polovina osazenstva ji bude milovat jako já! Kniha je plná zvratů, od začátku do konce. Některé jsou lehce odhadnutelné, jiné méně. Ale neubírá to na čtivosti! Téma je, podle mého názoru, originální. Někteří čtenáři budou bojovat s pochopením linky nadpřirozena, protože autorka dává prostor právě čtenáři samotnému, aby si ji pochopil a přebral po svém. Nejdříve jsem přemýšlela, zda knize jednu hvězdu strhnu, jenže pak se mi to vše rozleželo v hlavě a já pochopila, že jsem ve výsledku spokojená a to nad míru. Stále nad knihou přemýšlím a to se mi líbí, zanechala ve mně otisk a tak to má být. Příběh mě neskutečně bavil a asi je to i tím, že sama mám dvě děti.

Sečteno podtrženo, buď knihu budete milovat nebo ji odsoudíte. Ale vy všichni ji budete hltat od prvního do posledního písmenka. Jestli jsou všechny knihy od Tudor takové, pak jsem fakt blázen, že jsem je odkládala tak dlouho. Tady je totiž jasné, že autorka ovládá umění slova i písma, přemýšlí a umí to podat.

Ti druzí mají mé vřelé doporučení. Lépe jsem rok 2021 odstartovat nemohla. Pokud nad knihou ještě stále váháte, pak neváhejte a směle do toho. Nebudete litovat!

Hodnocení: 90 %

Název knihy Ti druzí
AutorC. J. Tudor
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran336
ISBN978-80-242-6941-2
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)