Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Zaříkávačky

Autorka Emanuela Valentini napsala román z italského prostředí. Kostra příběhu je tvořena zaříkávačkami, které byly považovány za vážené osoby. Tyto ženy měly schopnost léčit – zaháněly strach, vracely krev tam, kam patřila a léčily různé neduhy.

Lékařku Saru přivede do Borga Cardo pohřeb – před dvaadvaceti lety se ztratila její kamarádka Claudia a teprve nyní se objevilo její tělo, respektive kosti, které po ní zůstaly. Nechtěný pobyt v rodné vesnici má nečekaný dopad – zmizí malá Rebecca, která má dar zaříkávání. Sara má pocit, že dívence dluží její laskavost, a tak rozjíždí pátrání, aby zjistila, kdo mohl Rebeccu unést. Jenže ne každému je její pátrání vhod a někdo se snaží Saru zastavit za každou cenu.

Začátek celého příběhu byl velmi mysteriózní a sliboval mnohé. Jak se však čtenář prokousává dál, zjišťuje, že ona tajemnost byla pouze dočasná. Na řadu přišla tvrdá realita. Hlavní postavou je Sara, která příběh vypráví v ich-formě. Nepatří mezi hrdinky, které si snadno oblíbíte. Je tvrdohlavá a jde k cíli bez ohledu na následky. To je v situaci, ve které se ocitla, velký problém. Nedbá varování přátel, což na jedné straně vypadá odvážně, na straně druhé to někdo může považovat za bláznovství. Sara se pasuje na samozvaného detektiva a superwoman. Příliš si zahrává s osudem a zbytečně riskuje.

ZaříkávačkyZajímavou postavou je ovšem Emilia, Sařina kamarádka z dětství. Trochu samorost, drsnější, než jiné ženy. Příliš si nepřipouští nějaké emoce, je spíše pragmatická a je dokonalý opak Sary.

Horská vesnice, kde se příběh odehrával, byla popsána vcelku dobře. Borgo Cardo je místo, kde lidé lpí na minulosti a kde se staré křivdy nezapomínají. Ale tak nějak mají lidé k sobě blíž.

Co autorka mohla více rozvinout, byly samotné zaříkávačky. Informací o nich bylo málo vzhledem k faktu, že se celý příběh jmenoval po nich. To, co je čtenářům nabídnuto, nemusí stačit. Také závěr příběhu patří k těm slabším a je lehce překombinovaný.

Zaříkávačky jsou knihou, kterou si určitě nezvolíte jako letní čtení. Je na to příliš ponurá. Ocení ji především ti čtenáři, kteří si libují v příbězích o dávných tajemstvích a mají rádi pomalejší děje, kde je důraz kladen spíše na atmosféru.

 

Název knihy Zaříkávačky
AutorEmanuela Valentini
ŽánrLiteratura světová, Thrillery, Romány
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2021
Počet stran368
ISBN978-80-7625-161-8
  
Nákup knihy www.grada.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství METAFORA bylo založeno v roce 2001 a od té doby vydalo několik set titulů všech žánrů. K vydaným beletristickým titulům patří mimo jiné knihy Dana Browna, bestseller Jíst, meditovat, milovat či knihy islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir. V oblasti poznání je METAFORA vydavatelem knih takových autorů, jako je Elizabeth Haichová, Judy Hallová či Anthony Wiliam.

V lednu 2019 spojila METAFORA síly s Nakladatelským domem GRADA a společně budou dále pokračovat ve vydávání krásných i poučných knih pod značkou METAFORA. S knihami z METAFORY je čas číst, snít a žít.

www.metafora.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)