Úterý, 14.5.2024
KnihyKultura

Tip na audioknihu: MODRÉ STÍNY (recenze)

Michal Sýkora - Modré stínyrecenze audioknihy
Michal Sýkora – Modré stíny

Není tomu dlouho, co vydavatelství audioknih OneHotBook vydalo jednu z úspěšných detektivek Michala Sýkory, v pořadí druhou knihu prozatím třídílné série s názvem Detektivové od Nejsvětější trojice. Onou „dvojkou“ s názvem Modré stíny nás autor zavádí na univerzitní půdu reálné vysoké školy v Olomouci, seznamuje nás s praktikami vychytralých jedinců, kteří si za pomoci politických přátel a korupce dokáží hojně a navíc v podstatě beztrestně přihřívat svou polívčičku, a předvádí nám svůj um v psaní nejen detektivní zápletky, ale také ve skvělých popisech archetypů (např. ukrajinská uklízečka) nebo důmyslných slovních obratech (okna budovy kolejí šachovnicově svítila…).

Audioknihu od českého autora jsem poslouchala po dlouhé době. A detektivku od českého autora jsem poslouchala (i četla) snad poprvé. Doposud jsem se jim spíš vyhýbala, a možná to byla škoda. Jelikož, jak jsem pochopila, žádný překlad není ve výsledku takový, jaká může být originální česká próza, pokud jde o obraty, dialogy a hlavně nám známé prostředí a objekty zájmu. Když čteme o sběru hroznů v krásné Francii (jako třeba já teď v Kritikovi od Maye), přece jen si to asi nedovedeme představit (a ve výsledku ani procítit) tak, jako si umíme prožít prostředí českého města a univerzity (zvlášť pokud jsme sami studovali), rozhovory a v neposlední řadě humor postav, se kterými se sami v různých alternacích denně setkáváme.

Modrým stínům (2013) v sérii knih předcházel Případ pro exorcistu (2012). Obě zmíněné knižní předlohy již byly Českou televizí zfilmovány a na obrazovkách jste je mohli vidět začátkem loňského roku. Jak to tak už bývá, (audio)kniha je opět o mnoho lepší než film (hapruje hlavně spád a kamera), ale přesto je příjemné se na něj/na ně po poslechu audioknihy znovu podívat. Co se týče audioknihy a jejího zpracování, zde se toho dá vytknout jen málo. Příběh střídavě vypráví hlavní ženská role komisařka Výrová alias „Velká sova“ (hlasem Simony Postlerové) a dle svého názoru nedoceněný kapitán Baran (Petr Kubes). Jelikož se režie ujal zkušený Michal Bureš, přednes při změně protagonistů nepůsobí násilně a příjemně plyne kupředu za vhodné hlasové akcelerace ve vypjatých scénách. Kniha je rovněž opět umně doplněna i o hudební doprovod v podobě úvodních a závěrečných znělek jednotlivých kapitol, tentokrát na mě ale nijak výrazný dojem neudělala.

Modré stíny jsou k audioknižnímu zpracování vhodné. Trochu mě na začátku překvapily kapitoly, které bych spíš typově zařadila do románu, a vlastně doteď nevím, proč je autor k příběhu v této podobě připojil, ale jinak mě jeho detektivka skutečně velmi mile překvapila. Michal Sýkora, sám studující a posléze pracující na univerzitě Palackého, prokázal očividnou znalost univerzitního prostředí, kantorů a všech dalších postav, jež se skrývají v pozadí zejména ekonomických odděleních školy, vyprávění okořenil o reálie města Olomouce a Olomouckého kraje (včetně rozmarů jeho počasí), vymyslel pěknou zápletku, jejíž rozřešení se vskutku dočkáte až v úplném závěru, pěkně rozehrál osobní příběhy hned několika postav nejen z vyšetřovacího týmu a taktéž ukázal, že ani politika a právo mu nejsou zcela cizí. Trochu mě „naštval“ ne zcela uzavřeným epilogem, ale to nejspíš proto, že chystal pokračování děje. Každopádně mohu říct, že jsem si poslech skutečně užila, a doufám, že vydavatelství „doplní“ nabídku o předchozí a následující díl série (třetí a prozatím poslední část se jmenuje Ještě není konec – 2016). A pokud ne, tu „trojku“ si určitě přečtu a těším se také na Sýkorovu povídku Percy Thrillington v Praze Noir.


Hodnocení: 90 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/michal-sykora-modre-stiny-ucinkuji-p-kubes-s-postlerova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta? Nitky vyšetřování případu, který se zprvu jeví jako běžná lokální zpronevěra, zavlečou postupně své hrdiny do bažiny bezskrupulózního prospěchářství, klientelismu a korupce stoupající do nejvyšších pater politiky. Stíny ukryté v lidských myslích a tajené příběhy z minulosti nakonec málem rozloží i vyšetřovací tým. Jak se s tím popere osobitá komisařka Výrová přezdívaná “Velká Sova” její mladší kolegové Pavel Edelweiss a Kristýna Horová, kteří jsou nuceni řešit dilemata mezi prací a osobním životem?

Literární předloha televizní série Detektivové od Nejsvětější trojice.

 

Michal Sýkora - Modré stíny 

 

Autor:

Michal Sýkora (* 1971)

Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého, kde od roku 1998 působí na Katedře divadelních a filmových studií. Kromě vědecké práce a odborného publikování se také dlouhodobě zabývá žánrem detektivky, s kolektivem studentů připravil k vydání dvoudílnou monografii Britské detektivky: od románu k televizní sérii (2012 a 2013). V roce 2012 vydal úspěšný detektivní román Případ pro exorcistu (Paseka, 2012). O rok později vyšlo pokračování řady s názvem Modré stíny (Host, 2013). Oba díly, stejně jako jeho nová kniha jsou předlohou televizní série, kterou pod souborným názvem Detektivové od Nejsvětější Trojice postupně uvádí Česká televize (scénář Petr Jarchovský a Michal Sýkora, režie Jan Hřebejk a Viktor Tauš). Svérázná komisařka Výrová a současní i bývalí členové jejího týmu vystupují také ve třetí knize řady nazvané Ještě není konec (Host, 2016). 


Účinkující:
 

Petr Kubes (* 1972)

Narodil se v Olomouci, po studiu gymnázia byl přijat na divadení fakultu AMU v Praze, kterou vystudoval pod pedagogickým vedením režiséra Luboše Pistoriuse a herce Jiřího Adamíry. Na jeho herectví mělo také velký vliv setkání s Adou Fryntovou, manželkou překladatele a básníka, snad vůbec nejvýraznějšího představitele nonsensové poezie v Česku, Emanuela Frynty. Jeho prvním angažmá bylo divadlo v Mladé Boleslavi, pak se přesunul do Městských divadel Pražských (Divadlo Rokoko) a současně hostoval v Národním divadle v Praze, Divadle v Řeznické nebo v Divadle Minor. Za své dosud nejvýraznější role, které ztvárnil, považuje Shakespearova Hamleta, Ibsenova Solnesse, či roli Salieriho v Shafferově Amadeovi. Při své práci měl možnost potkat velké osobnosti českého divadla, jakými byli a jsou Ladislav Vymětal, Jan Kačer, Janusz Klimsza nebo již zmiňovaný Luboš Pistorius, který režíroval jeho vůbec první divadelní představení v divadle Disk v Praze. V současné době rád spolupracuje s mladou talentovanou generací režisérů, k nimž patří Štěpán Pácl, Mikoláš Tyc nebo Martin Glaser. Právě s posledním z jmenovaných se podílel na vzniku výjimečné inscenace Arabská noc Ronalda Schimmelpfenniga, jednoho z nejhranějších současných německých dramatiků, která byla oceněna na Pražském divadelním festivalu prestižní Cenou Josefa Balvína. Vedle své divadelní práce si cení spolupráce s Českým rozhlasem a katedrou bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Aktuálně ho lze vidět na jevištích v Olomouci, Brně a Praze. 

Simona Postlerová (* 1964) 

Herectví vystudovala na DAMU a už během studia hostovala v Národním divadle, kde od roku 1987 získala stálé angažmá. Poté vystupovala na několika dalších scénách a od roku 1992 je členkou uměleckého souboru v Divadle na Vinohradech. Televizní diváci ji mohou znát ze seriálů Chlapci a chlapi, Hospoda, Četnické humoresky, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Ordinace v růžové zahradě, Poslední sezona a dalších… Objevila se také v mnoha televizních inscenacích. Hojně se věnuje i dabingu, její hlas je spjatý s postavami jako Lorelai Gilmoreová (Gilmorova děvčata), Annie Hackerová (Jistě, pane ministře), Holiday Golightlyová (Snídaně u Tiffanyho).

 

Název:             MODRÉ STÍNY
Michal Sýkora - Modré stínyAutor:                     Michal Sýkora

Interpret:                Petr Kubes
                                Simona Postlerová

Délka:                    11 hodin a 37 minut

Katalogové č.:      AK057
EAN:                      8594169480572

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/michal-sykora-modre-stiny-ucinkuji-p-kubes-s-postlerova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.