Sobota, 27.7.2024
Chrudim

Historie Chrudimi – Karel Pippich

Karel PippichJednou z předních a výstavních památek Chrudimi je Divadlo Karla Pippicha. Ale co o Karlu Pippichovi vlastně víte? Kdo to byl? Pojďme se podívat!

JUDr. Karel Pippich se narodil jako první dítě manželů Pippichových 21. dubna 1849 na zámku Zlonice u Slaného. Základní vzdělání získal v Chrudimi, gymnázium absolvoval v Praze na Novém Městě (v Chrudimi bylo gymnázium založeno až roku 1863). Práva vystudoval na právnické fakultě Univerzity Karlovy (1867-1871), na rozdíl od otce získal také doktorát. Sedmiletou soudní praxi nutnou pro výkon advokacie vykonal u okresního a krajského soudu v Jičíně a vrchního zemského soudu v Praze, od roku 1874 pracoval v kanceláři svého otce, aby ji po jeho smrti v r. 1889 převzal. Karel zdědil po otci nejen povolání, ale také lásku k hudbě, divadlu a kultuře vůbec.
V průběhu svého života se také věnoval sokolské činnosti. Jako uznání za jeho práci byla sokolská východočeská župa nazvána Pippichovou.
Vedle sokolské činnosti se Dr. Pippich staral o chrudimské divadlo, byl dramatickým spisovatelem, hudebníkem a příležitostným básníkem. V Chrudimi také působil jako advokát.
Na jeho počest bylo po něm pojmenováno chrudimské divadlo.
Díky mnoha dochovaným pramenům a vzpomínkám současníků nemusíme v případě Karla Pippicha zůstávat u základních životopisných dat, nýbrž si můžeme vytvořit představu také o jeho povaze. Vyvstává před námi jako činorodý, rozšafný, organizátorským talentem nadaný a za své přesvědčení bojující člověk. Přestože se ne vždy jeho činy setkávaly se všeobecným souhlasem, je zřejmé, že se nesmazatelně zapsal do dějin Chrudimi a jako významná osobnost byl respektován i svými odpůrci. Čestným občanem města byl jmenován 12. května 1909.

Karel Pippich se ještě 19. března 1921 aktivně účastnil jednání okresního zastupitelstva, poté však následoval překvapivý a rychlý konec. Zemřel 29. března 1921 ve věku 71 let na zápal plic. Je pohřben s dalšími členy své rodiny na hřbitově při kostelu sv. Kříže.

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.