Sobota, 27.7.2024
Ostatní volný časVolný čas

Jak poznáte pochybného poskytovatele úvěru?

Nákup na úvěr není v dnešní době nic neobvyklého. Půjčky a úvěry vám mohou vytrhnout trn z paty ve svízelných situacích. Například vám nečekaně odešel elektrospotřebič, porouchalo se auto nebo si potřebujete pořídit vybavení pro rozjezd svého podniku. Poskytovatelů úvěrů je na trhu celá řada, jenže ne všichni jsou poctiví. Které varovné signály byste neměli přehlížet?

1. Půjčka bez doložení příjmů

Podle zákona má každý poskytovatel úvěru povinnost ověřit si žadatelovu schopnost splácet. Kryje tím nejen sebe, ale také žadatele. Poskytovatel si prověří, zda vám nebude dělat problém splácet půjčené peníze a splátky vás nedovedou do nesnází. Pokud vám společnost slibuje půjčku bez registru a doložení příjmů, raději od ní dejte ruce pryč.

2. Podezřelá inzerce

Poskytovatel půjček a úvěrů své služby obvykle inzeruje na svých webových stránkách, v tištěných časopisech nebo na vás „vyskakují“ jako reklamy na internetu. Pokud ale společnost úvěry inzeruje jen na papírovém letáku na nástěnce supermarketu a jediné kontaktní údaje jsou telefonní číslo, zřejmě se nejedná o důvěryhodného poskytovatele půjčky.

3. Webové stránky, které vám nic neřeknou

Na webových stránkách solidního poskytovatele úvěrů najdete informace o zpracování osobních údajů, o adrese společnosti, telefonní kontakt, e-mailovou adresu nebo pracovní dobu, během které je dostupná zákaznická podpora. Kromě toho by webové stránky měly být šifrované SSL technologií, která se stará o bezpečnou komunikaci mezi webovou stránkou a vaším prohlížečem. Tak můžete být klidní, že jsou vaše osobní informace v bezpečí. Zabezpečení SSL technologií poznáte podle toho, že je před URL adresou ikona zámku.

4. Absence kamenné pobočky

Moderní úvěrové společnosti nabízí samozřejmě možnost sjednání úvěru online přes internet nebo po telefonu. Ujišťujícím znamením, že o úvěr žádáte spolehlivou společnost, je i kamenná pobočka, na kterou se můžete v případě potřeby obrátit a s poradci probrat další podrobnosti.

5. Nejasně sepsaná smlouva

Dejte přednost úvěrové společnosti, která má jasně napsanou smlouvu o půjčce. Nechybí v ní nejen úroková sazba, ale zejména hodnota RPSN, která vás informuje o skutečné částce, kterou za úvěr zaplatíte. Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, poskytovatel vám vše vysvětlí a nebude na vás tlačit s podpisem. Pečlivě si přečtěte i poznámky pod čarou, které obvykle obsahují další důležité informace.

Jestliže je smlouva napsaná nesrozumitelně, sankce a poplatky z prodlení jsou pofiderní, chybí hodnota RPSN nebo úroková sazba a poskytovatel na vás tlačí s podpisem, zřejmě s vámi nemá čisté úmysly.

 

Podpis smlouvy

Zdroj foto: Shutterstock.com

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.