Knižní tip: Ruka / Wallanderův svět (recenze)

Ruka / Wallanderův svět recenze knihy
Henning Mankell – Ruka / Wallanderův svět

Pokud jste si mysleli, že už nebudete v rukou držet další příběh detektiva Wallandera, mám pro Vás dobrou zprávu. Komisař Wallander se vrací. Tentokrát ale opravdu naposled. Henning Mankell se před svojí smrtí rozhodl vytvořit ještě poslední příběh, kterým se opravdu s komisařem Wallanderem rozloučíme. A že Ruka / Wallanderův svět není opravdu jen tak ledajaká kniha se přesvědčíte opravdu brzy.

Stojí před námi kniha, která oproti předešlým knihám obsahuje pouze 296 stránek, které Vám utečou ani nevíte jak. Samotný příběh, má krátkých 100 stránek a kousek. I to Mankellovi stačilo k napsání nádherného finálové příběhu, jenž nám nechává nahlédnout do buducnosti detektivova příchozího důchodového odpočinku.

Wallander si už na stará kolena myslel, že nenajde svůj dům snů. Ale něco se konečně začalo rýsovat. Něco, co by mohlo změnit jeho dosavadní život. Starý opuštěný domek blízko jeho bydliště mládí. Krásný vzduch a pocit domova. To už dlouho nezažil. Nemůže být více šťastný. Tady si dokáže Wallender představit zbytek svého života. Jeho nadšení ale nemá přetrvávat dlouho. Vlastně pouze několik minut. Při své obhlídce starého domu zakopává dle jeho mínění o starou větev. Než nasedne do auta, dojde mu, že to vůbec nebyla větev. Že to bylo něco mnohem horšího, co znemožní koupi jeho vysněného domu. Ani komisař jako je on nestojí o dům, kde byl někdo zavražděn a poté zakopán na zahradě, kde o kostru zakopnul.

Zalarmovat kriminálku je díky této situaci poměrně lehké. Soudní lékařka během několika dní potvrdí, že nalezená kostra patří ženě, stářím blízká 50let. Následně potvrzuje Wallanderovu obavu. Byla zavražděna. Aby toho nebylo málo, tělo zavražděné ženy, tedy spíše kostra ženy, leží v zemi minimálně dvacet až třicet let. Před komisařem stojí vážně nelehký úkol. Odhalit důvod vraždy a najít vraha u případu, kde hrozí, že vrah už nebude mezi živými….

Jak už jsem psala na začátku, příběh je opravdu kraťoučký, ale přesto velice dobře promyšlený. Milovníci neobjasněných vražd z minulého století si přijdou na své a já takovým příběh rozhodně doporučuji. Mankell má úžasný cit pro psaní a pro slova. Svým popisováním Vás dokáže přímo vtáhnout do děje a než se nadějete, jste na jeho konci ohromeni.

Kdo jste četl předešlé díly komisaře Wallandera, kniha pro nás ukrývá menší překvapení v podobě celého jeho života. Vznik jména a postavy. Popis jednotlivých dílů ve zkratce bez spoilerů a mnoho dalšího.

Pro mě toho bylo až příliš, cítila jsem se přesycena informacemi stejně, jako když se učím na zkoušku. Ale dle potřeby si každý může přečíst pouze ty informace, které ho zajímají. Až příliš zbytečné mi přijde seznam míst, kde komisař Wallander pobýval nebo kulturní rejstřík, který jsem prolétla velice sporadicky.

Poslední komisařův příběh mohu jen a jen doporučit, jak jinak byste se dozvěděli, jak to s ním vlastně dopadne? No nemám pravdu?

 

Autor:

Henning Mankell (1948—2015) se narodil ve Stockholmu, vyrůstal však na různých místech Švédska. Působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Africe, kde psal stranou evropského ruchu, do svých textů ovšem dokázal zakomponovat všechny kontinenty. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm sérii knih, které ho proslavily po celém světě. Kromě série o Kurtu Wallanderovi vydal Host Mankellův detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011).

Případy komisaře Wallandera:

Vrazi bez tváře (1991; Host 2013)
Psi z Rigy (1992; Host 2013)
Bílá lvice (1993; Host 2014)
Usměvavý muž (1994; Host 2014)
Ve slepé uličce (1995; Host 2014)
Pátá žena (1996; Host 2015)
O krok pozadu (1997; Host 2015)
Firewall (1998; Host 2016)
Pyramida (1999; Host léto 2016)
Neklidný muž (2009; Host 2012)
Ruka (2013; Host podzim 2016)

 


Ruka / Wallanderův svět Název knihy:         Ruka / Wallanderův svět
Autor:                      Henning Mankell
Překlad:                  Helena Stiessová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           295

ISBN:                       978-80-7491-776-9
EAN:                        9788074917769

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.