Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Co jsme se o Marii Terezii ve školních lavicích nedozvěděli

recenze audioknihy
MARIE TEREZIE: SYMFONIE ŽIVOTA VELKÉ CÍSAŘOVNY

Historie 18. století je na našem území úzce spjata s vládou jediné panovnice ženy, jež se na trůn habsburské monarchie dostala díky včasnému zásahu jejího otce, jímž nebyl nikdo jiný než Karel VI. Na základě jeho pragmatické sankce mohla jeho prvorozená dcera začít vládnout rozsáhlému území, což pro ni nebylo nijak snadné. Ve střední Evropě bylo hned několik silných protivníků, kteří stáli o to, aby byla tato panovnice své funkce zbavena, nebo alespoň aby přišla o většinu svého území. Jaký byl nejen její panovnický, ale i ten osobní život, to se dozvíte prostřednictvím historické a zároveň životopisné audioknihy Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny z pera Josefa Bernarda Prokopa. Se jménem autora jste se již na portálu Chrudimky mohli několikrát setkat, protože jsme pro vás připravili několik recenzí jeho děl. Nejprve to byly články o sérii věnované Karlu IV., jež je zastoupena díly Karel IV.: Tajný deník, Karel IV.: Císař a císařovna a Karel IV.: Císař a synové. Na tuto sérii navazují dvě díla o synech Karla IV., a to Václav IV. a Zikmund Lucemburský. Dále se s autorem můžeme podívat na život prvního českého „panovníka“, jímž byl franský kupec Sámo (článek 1, článek 2). V tuto chvíli do tohoto výčtu můžeme přidat i audioknihu, již vám představím v této recenzi.
 
Autor se ve své knize snaží vyobrazit osobní a následně i panovnický život Marie Terezie. S touto velkou ženou našich dějin se setkáváme poprvé po smrti jejího otce, přesněji v den jeho pohřbu. Na pozadí můžeme sledovat nejrůznější intriky, jež na panovnici kují všichni její protivníci, a zároveň monitorujeme i život jejích poddaných. Josef Bernard Prokop své knihy píše beletristickou formou, pokud bychom je měli zařadit do konkrétního žánrového oboru, dalo by se říci, že se jedná o životopisný román, čímž narážíme na fakt, že ne všechno musí být historicky správně. Autor v románu může historické reálie dokreslovat svou fantazií. V průběhu vyprávění se seznámíte s mnoha historickými postavami, některé byly Marii Terezii nápomocny, jiné jí zase házely klacky pod nohy a ona se s tím musela srovnat. Josef Bernard Prokop královnu a o pár let později císařovnu vykreslil coby empatickou ženu, která byla ochotna udělat pro blaho svého národa téměř cokoliv. Příběh je zpracován formou poutavého vypravování, v němž je vyobrazena historická, sociální, ale i politická problematika. Funkce tohoto díla je spíše zábavná, protože ta vzdělávací a poznávací je až druhotná. Zajímavostí je, že autor dokázal dát tuto velkou osobnost do kontextu nejen dějin českých, nýbrž i těch evropských.
 
Marie TereziePři poslechu této audioknihy zažijete nejeden okamžik, kdy vám zatrne. Není tu však kladen důraz na napětí po celou dobu poslechu, mnohé události jsou čtenáři/posluchači známy z hodin dějepisu. Avšak osobní život této velké ženy je povětšinou žákům základních a středních škol skryt, pokud se historií nezabýváte ve svém osobním životě dále, tak vám dosud tyto informace zůstaly skryté a Josef Bernard Prokop je pro vás tedy poutavým způsobem odkrývá. Dílo nádherně vtáhne čtenáře/posluchače do děje. Opět musím poukázat na fakt, že s ohledem na to, že jsem studovala historii, téma života a panování Marie Terezie mi rozhodně není cizí a byla jsem zvědavá, zda si poslechem této audioknihy rozšířím své obzory a znalosti. Podařilo se to a opravdu jsem si odnesla z poslechu nové poznatky zejména z Mariina soukromí.
 
Obal audioknihy je podobně jako v případě výše jmenovaných titulů poměrně jednoduchý. Pozadí je laděno do odstínů červené až růžové barvy. V popředí je v ornamentu císařské koruny vyobrazena mlaďoučká Marie Terezie. Nápadně jsou pak vyvedeny informace o audiu a jeho název. V titulu je použito velkého žlutého a v podtitulu menšího bílého písma, menším žlutým písmem je pak uvedeno jméno autora a menším bílým jména vypravěčů. O tom, zda si audioknihu poslechnete, či nikoliv, rozhodne s velkou pravděpodobností anotace, jež je působivá a v krátkosti charakterizuje náplň děje.
 
I přesto, že by se titul dal zařadit do skupiny populárně naučných publikací, je nutné hovořit o ději plném akce. Faktografické údaje jsou sepsány tak, že krásně zapadají do konceptu historického románového životopisu. Příběh tedy není primárně určen pro milovníky historie. Při poslechu si přijdou na své i ti čtenáři, kteří mají rádi romantická líčení a sociální romány. Text předlohy je psán v objektivní er-formě, již doplňují četné dialogy postav. Na některé situace nahlížíme z úhlu pohledu ženského vypravěče, na jiné pak z mužského, toto odlišení je zajímavé a ozvláštňující.
 
Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny je pravděpodobně poslední audioknižní novinkou, na níž můžeme zaslechnout příjemný a podmanivý hlas oblíbené české herečky Hany Maciuchové. Jí skvěle sekunduje v pasážích mužského vypravěče Otakar Brousek ml. Oba hlasy k sobě dokonale ladí a doplňují se. Tvůrci tohoto počinu ve výběru interpretů rozhodně nesáhli vedle. Oba narátoři se do četby krásně vžili a promítli do ní své pocity a velký kus sebe, což je z jejich projevu zřejmé. Pro posluchače je jejich projev skvělým zážitkem.
 
Oba vypravěči jsou profesionály, což je znát i na jejich rétorických schopnostech. Při poslechu nezaznamenáte jedinou chybičku. Vypravěči dokáží krásně pracovat se svými hlasy, dobře intonují a zřetelně vyslovují, z toho důvodu je čtenému textu dobře rozumět, nebudete se tedy muset při poslouchání vracet. Tempo je poměrně pomalé, což hodně přispívá k zvýšenému prožitku z poslechu.
 
Marie TerezieKnižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2018 v nakladatelství Fortuna Libri. V roce 2021 se titul dočkal své audio podoby, o niž se postaralo vydavatelství OneHotBook. Pokud se vám zalíbí recenze a budete si chtít audioknihu o životě Marie Terezie poslechnout, můžete si ji pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství OneHotBook.
 
Hudební podkres je opravdovou symfonií a pohlazením po duši. Dokonale tak byl vystižen ráz celého příběhu a monitoruje osud ústřední postavy. Tóny jsou ryze instrumentální. Rozeznat lze hned několik druhů nástrojů, jež vystihují emoce. Hudba se vyskytuje nejen na předělech jednotlivých stop, objevují se i různé další zvukové ruchy, jako je zvuk klusu koně, kroky člověka či zvuk jedoucího kočáru a spousta dalších. Některé znělky jsou poměrně dlouhé, jiné jsou kratší a slouží k upoutání a podmanění posluchačovy pozornosti či fantazie a oživení čteného.
 
Děj audioknihy plně kopíruje dějinné, politické i sociální události doby vlády Marie Terezie (18. století). Při poslechu se tak můžete krásně vžít nejen do jednotlivých postav, avšak i do sociálních podmínek, jež v té době panovaly. Jde však o beletristický příběh, kde je brán zřetel zejména na zábavnou složku, fantazii a není tak vyloučeno, že některé záležitosti dokreslila autorova mysl. Jednotlivé pasáže jsou snadno představitelné a tím pádem vám po celou dobu poslechu poběží představivost na plné obrátky. Celá audiokniha je rozdělena do 32 stop, jež odpovídají jednotlivým kapitolám, které jsou rozděleny do pěti částí. Úvodní kapitola zastupuje prolog, pak následují tři číslované části a vše uzavírá závěrečná epilogová část. Jednotlivé stopy mají od 15 do 25 minut. Poslech celé audioknihy trvá 10 hodin a 6 minut.
 
Celkově hodnotím titul Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny pozitivně. Audiokniha splnila veškerá má očekávání, s nimiž jsem do její interpretace šla. Poslech jsem si užila od samého počátku do úplného konce. Líbilo se mi, jakým způsobem autor dokreslil faktické údaje o beletristické fabule. Audio tedy svého posluchače poučí i pobaví. Co se týká interpretace, musím ji pochválit, protože si oba vypravěči notovali, plynně na sebe navazovali a celkově spolu ladili. Oba dokázali perfektně pracovat se svým hlasovým fondem a prožívali naplno emoce, jež autor vložil do knižní předlohy. Hudební podkres jsem si doslova zamilovala, je rytmický, podmanivý, výborně dokresluje atmosféru celého vyprávění a k titulu se hodí. Moc děkuji za možnost si tento skvost poslechnout. Audioknihu hodnotím zaslouženými 100 % a posílám velký dík tam někam nahoru do hereckého nebe, kde v tuto chvíli paní Maciuchová je.
 
Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům historických, sociálních románů a životopisů, ale i příznivcům autora Josefa Bernarda Prokopa. Dále ji doporučím i žákům základních a středních škol, může posloužit k doplnění informací, o nichž se v hodinách dějepisu téměř nemluví.
 
 
Název audioknihy Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny
AutorJosef Bernard Prokop
InterpretiHana Maciuchová, Otakar Brousek ml.
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka10 hodin a 6 minut
EAN8594169483306
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)