Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Smrtící tajnosti

recenze knihy Smrtící tajnosti

Opět další smrtící detektivka spisovatele Roberta Bryndzy. Kniha SMRTÍCÍ TAJNOSTI je už šestým dílem ze série Inspektorka Erika Fosterová a vy se budete moct opět těšit na staré, známé tváře – Eriku Fosterovou, Kate Mossovou i mužného černocha Petersona.

Je Štědrý večer a ráno je tak mrazivé až stydne krev v žilách.

„Neměla jsi sem chodit. Chtěl jsem přestat. Chtěl jsem přestat a všechno by se rozplynulo… A teď si s tebou musím nějak poradit. TEĎ SI S TEBOU MUSÍM PORADIT!“

Erika má naplánovaný odpočinkový den a je na cestě k Marschovi, když se její nenechavá nátura prodere zase jednou na povrch a ona neodolá a připlete se k novému případu. Tentokrát nás Erika přibere k vyšetřování vraždy mladé ženy Marissy – tanečnice burlesky. Zavražděna je opět, jak už to u Bryndzy bývá, brutálním způsobem a vrahem je záhadná postava, která se obléká do černé barvy a její nedílnou součástí je kožená plynová maska na obličeji. Začíná mravenčí práce, bez které se prvotní šetření prostě neobejde. Erika opět přibírá do svého týmu Kate Mossovou a vrací se po dlouhém léčení z předminulého případu i Peterson. Zjišťují, že několik dalších útoků postavy s plynovou maskou už proběhlo v jiné části Londýna a snaží se mezi nimi najít společné pojítko. Bohužel člověk míní, život mění a Erika je nucena opustit uprostřed vyšetřování Londýn a odjet se postarat o svého bývalého tchána. Mossová je dočasně povýšena na její místo a čelí této pracovní výzvě s obavou, aby ji vyšetřování nakonec nepřeválcovalo. Stále však zůstává ve vzduchu viset otázka, kdo vlastně byla Marissa? Byla hodná? Byla to mrcha? Spoustě lidem poskytla důvod, aby si přáli její smrt. Kdo se skrývá za plynovou maskou? Šílený blázen nebo vrah, který skrývá své hříchy?

„Nevěděl, jak dlouho to trvalo. Strach, že zemře, byl příšerný. Ale dívat se do očí člověku, který ignoruje váš křik a kterého zřejmě vzrušuje vaše bolest, bylo děsivé. Poslední obraz, který se mu vpálil do mozku, byla plynová maska.“

Smrtící tajnosti (Cosmopolis)Mohlo by se zdát, že šestá kniha v pořadí, už bude mít našlápnuto k snižující se kvalitě, ale tohle u Roberta Bryndzy určitě nečekejte. Svého úkolu se opět zhostil bravurně a vy se znova dočkáte vzrušující detektivky, která jde spolu ruku v ruce s dávkou napětí, emocí, brutality i osobního kouzla Eriky Fosterové.

Oproti předcházejícím dílům mi začátek připadal trochu pomalejší. Chybělo mi ono pověstné „skočení rovnýma nohama“ do děje a chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Autor vás opět celou knihu bude bravurně mystifikovat, a když už si budete jistí, že je vám vše jasné, hodí vám další lano, které se bude rozvětvovat na další a další odnože, takže až do úplného konce nebudete vědět, kdo za vším stojí. V tomto díle byste to asi ani nemohli uhádnout, protože autorovi se tentokrát úplně nepodařil sladit způsob vraždy s na konci odhaleným pachatelem. Pokud se po odhalení vraha vrátíte zpátky na začátek k popisu vraždy, zjistíte, že je to tak trochu fyzicky nemožné. Alespoň já jsem si to nedokázala představit a to nejsem žádný „rejpal“.

Velké lákadlo pro českého čtenáře jsou zmínky o původním bydlišti a místu narození Eriky – kdo ještě nevíte, je to náš soused Slovensko, které je současným pobytem i samotného autora Roberta Bryndzy. Možná bych si dokázala představit, že by se další vyšetřování mohlo odehrávat na Slovensku, kam by se přijela Erika usmiřovat s Petersonem, protože, pane autor, poslední dvě knihy a jenom sporadické zmínky o tomto chlapáckém muži??? 😉

Celá tato série je opravdu velmi povedená, a pokud vám mohu doporučit, začněte pěkně od začátku prvním dílem Dívka v ledu (recenze) a pokračujte Nočním lovem (recenze),  abyste se ponořili do Temných hlubinDo posledního dechu (recenze) a pak už jen Chladnokrevně očekávejte Smrtící tajnosti.

Pokud máte chuť na pořádný detektivní thriller, který nepostrádá čtivost, svižnost ani napětí a vzrušení, vrhněte se na Eriku Fosterovou.

Hodnocení: 88 %

 

Smrtící tajnosti (Cosmopolis)

 

Název knihy Smrtící tajnosti
AutorRobert Bryndza
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Romány
  
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání2019
Počet stran384
ISBN978-80-271-0592-2
  
Nákup knihy www.cosmopolis.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Cosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)