Pátek, 24.5.2024
KnihyVolný čas

Dobrodružství s maringotkami

recenze audioknihy
SPRÁVNÁ PĚTKA a prázdniny v maringotkách

Prázdniny jsou v plném proudu a milovníci dobrodružných románů se mohou radovat, protože se vydavatelství audioknih OneHotBook rozhodlo vydat další pokračování příběhů o Správné pětce. Tento v pořadí již pátý díl udělá radost nejen vašim ratolestem, ale i vám samotným. Pokud se chystáte na dovolenou a rádi byste si zkrátili čas, zkuste si do éteru pustit audioknihu s názvem Správná pětka a prázdniny v maringotkách. Bonusem vám bude to, že se při poslechu pobavíte, naladíte se na prázdninovou náladu a vrátíte se do svých dětských let. I tentokrát se jedná o titul plný napětí a dobrodružství. Na stránkách portálu Chrudimka se tato série již zabydlela, a proto si tu můžete přečíst recenze všech čtyř předchozích dílů (SPRÁVNÁ PĚTKA na ostrově pokladů, SPRÁVNÁ PĚTKA opět v akci, SPRÁVNÁ PĚTKA na útěku a SPRÁVNÁ PĚTKA na Pašeráckém vršku). Abych pravdu řekla, tak se mi předchozí čtyři díly velmi líbily, a proto jsem se nemohla dočkat, až vyjde další. Udělalo mi proto velkou radost, když mi byl titul přednostně nabídnut k recenzi. Neváhala jsem a nabídku s radostí přijala. V duchu toho, co jsem napsala výše, jsem si audioknihu pustila do uší cestou na dovolenou. Jakým mi byl příběh společníkem? Čtěte dále a dozvíte se to.

Oblíbená pětice hlavních protagonistů (Julian, Dick, Anna, George a její pes Tim) potká cestou domů řadu maringotek, jež provází několik zvířat. Děti to zaujme, a proto se dají do řeči s chlapcem (Nobby). Ten jim prozradí, kde se chtějí usadit. Děti se rozhodnou, že by si též rády užily prázdniny v maringotkách a snaží se přesvědčit rodiče, že je to pro ně bezpečné. Oba rodiče na nápad bez sebemenších protestů přistoupí, seženou dvě maringotky a koně a dobrodružství může začít. Vše zpočátku působí pohodově, do té doby, než se setkají s Nobbyho strýčkem Ludvou a jeho nohsledem Danem. Co se děje? Proč se tito dva dospělí chovají tak divně? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a rádi byste se dozvěděli, jak se věci mají a jakým způsobem si děti poradí v jejich nelehké situaci, nenechte si tento audioknižní titul ujít. Autorka v něm opět potvrzuje své kvality, v jejichž rámci umně propojuje sociální tematiku, dobrodružství, napětí a v neposlední řadě také výchovnou problematiku. Znamená to tedy i to, že se v příběhu snoubí zábavná funkce se vzdělávací a výchovnou. Děj si vás získá svým napínavým a interesantním vyprávěním, jež vás uchvátí od první minuty poslechu a s ohledem na to, že se v textu neustále něco odehrává nebudete se ani vteřinku nudit. Stejně jako v předchozích čtyřech dílech tak i tentokrát tvůrci audia sáhli po již ověřené vypravěčce, kterou není nikdo jiný než Michaela Maurerová. Její hlas je už totiž s touto sérií neodmyslitelně spjat, je pohlazením po duši a k dílu se velmi hodí. Příběh je neustále oživován a interpretace je úžasně procítěná. Při poslechu si povšimnete mnoha neočekávaných zvratů, jež jsou vhodné pro aktivizaci nejen čtenářovy, ale i posluchačovy fantazie.

SPRÁVNÁ PĚTKA a prázdniny v maringotkáchJak jsem již napsala výše, pátý díl série mi byl opět nabídnut k recenzi přímo redakcí portálu Chrudimka, jak už jsem se zmiňovala v předchozích recenzích, tak jsou veškeré příběhy sepsané Enid Blytonovou mou srdcovou záležitostí a vždy se ráda při jejich poslechu nebo četbě vracím do svého dětství, kdy jsem si nedokázala představit prázdniny bez minimálně jednoho příběhu z pera této autorky. Co se týká Správné pětky, tak s touto skupinou dětí jsem se nejprve seznamovala prostřednictvím televizního seriálu a až teprve potom, když jsem se naučila číst, jsem si dobrodružství začala užívat s knihou v ruce. Líbí se mi, že ať už jsem povídání četla v útlém dětském věku, nebo je interpretuji teď v dospělosti, neustále mi mají co říci a zanechávají ve mně hlubokou stopu. Příčinou je to, že jsou děje neustále aktuální, hlavní hrdinové řeší problémy, co trápí i děti v dnešní době. Vyprávění má tudíž čtenáři/posluchači stále co říci a nezmění se to ani v generacích příštích. Ač se na první pohled může zdát, že se jedná pouze o příběhy pro malé, není tomu tak, jedná se o vyprávění multigenerační, protože interpretace zaujme dětského, ale i dospělého čtenáře/posluchače. V ději jsou totiž takové pasáže, kde si každý najde to své. Největším plusem jsou však napětí a dobrodružství. Příběhy jsou velmi čtivé a zajímavé pro svou tematiku.

Ještě než se do audioknihy zaposloucháte, upoutá vás na první pohled svou pestrou, krásně ilustrovanou a epickou obálkou, na níž si i tentokrát můžete povšimnout výtvarného ztvárnění situace z vyprávění. Hlavní protagonisté vyprávění stojí v popředí a jeden z nich, pravděpodobně to je Julian, má na hlavě Nobbyho šimpanze Ponga, v pozadí jsou vidět dva červeno-bíle pruhované cirkusové stany, před nimiž je vyobrazena busta Nobbyho a jeho psa. Kromě obálky vás ale k poslechu může navnadit i interesantní anotace, jež vám v krátkosti přiblíží události, které se v ději odehrají, avšak neprozrazuje příliš mnoho.

Děj je zpracován poutavým způsobem tak, aby si získal každé dítě, dokonce i to, které nerado čte. Důvodem toho je fakt, že autorka zapracovala do svého díla mnoho napínavých scén, které přidávají na atraktivitě vyprávěného, plynule se odvíjejí a nejsou ničím narušovány. Oproti jiným vyprávěním ze série se s napětím nesetkáte hned v první kapitole. Na druhou stranu však v těch následujících je tato složka zastoupena maximálně a vy si tak dobrodružství užijete plnými doušky. Při poslechu budete hned po pár minutách vtaženi do příběhu, jenž vás naprosto pohltí a vy nebudete chtít přestat poslouchat do té doby, dokud se nedozvíte, jak to všechno dopadlo. Toto je velmi důležité z toho důvodu, že se jedná o žánr literatura pro děti a mládež, kde autor musí neustále aktivizovat čtenářovu/posluchačovu pozornost, aby se textu věnoval od počátku až do konce. Vyprávění je již typicky zpracováno v objektivní er-formě, jež je doplněna četnými dialogy, které jsou důležité pro dramatizaci. Pro vykreslení událostí je použit pohled nezúčastněného vypravěče, jenž sleduje dění kolem hlavních hrdinů s větším odstupem a vše zpracovává zajímavým způsobem. V textu se můžeme setkat nejen s dialogy, ale i s četnými popisovými částmi, jež zpracovávají místa, činnosti, ale i charaktery jednotlivých postav.

Jak jsem se zmínila v předchozím textu, interpretkou tohoto dílu se opět stala zkušená Michaela Maurerová, s čímž hodně souvisí i kvalita načtení textu a procítění jednotlivých pocitů, jež se v ději objevily. S ohledem na to, že je to již pátý titul, jemuž v rámci této kultovní série propůjčila tato známá česká herečka hlas, je nutné konstatovat, že se již s hrdiny plně sžila a může se tak pyšnit právem titulem dvorní vypravěčky dobrodružných příběhů Enid Blytonové. Troufnu si tvrdit, že kdyby autorka  příběhů toto audio zpracování slyšela, byla by z něj nadšená. Velmi dobře se narátorce povedlo uchopit  text a zdárně napínavý děj oživila. Z projevu je více než zřejmé, že si četbu užívá a vkládá do ní kus svého srdce, protože jí nejen práce, ale i to, co čte, baví. Nechala se slyšet, že prázdniny v maringotce byly odmalička jejím snem. Díky Správné pětce si je mohla konečně prožít… A vlastně po nich začala i znovu toužit. Při čtení dokázala ztvárnit nejrozličnější pocity, nálady a emoce, jež postavy prožívají, každý z protagonistů tak získal svůj jedinečný charakter a najednou se stal plastickým a lépe uchopitelným. Hlas Michaely Maurerové se k titulu hodí proto, že je sympatický, mladistvý, citlivý, jemný, ale zároveň i energický.

S přihlédnutím k tomu, že vypravěčka není v oboru načítání audioknih žádným nováčkem, je její rétorika vybroušená k dokonalosti. Při interpretaci se nedopustila vůbec žádné chyby. Michaela Maurerová vyslovuje čtený text srozumitelně a tempo přizpůsobuje cílové skupině posluchačů. Při poslechu se nebudete tedy muset vracet, abyste si poslechli něco, čemu jste ne moc dobře rozuměli. Pokud se rozhodne audioknihu poslechnout dospělý posluchač, pomalejší tempo ho naladí na vlnu relaxe a odpočinku.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Five Go Off in a Caravan) v roce 1946. U nás se kniha dočkala tří vydání, a to u nakladatelství Egmont (1993 a 1997) a Albatros (2009). V červnu roku 2021 se dočkávají všichni příznivci audio podoby, o niž se postaralo vydavatelství OneHotBook. Pokud se vám bude recenze líbit a rádi byste si další díl série pořídili a poslechli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Hudební podkres byl tentokrát zvolen tematicky. Tóny odkazují k prostředí cirkusu, čemuž dopomohly cíleně zvolené hudební nástroje, jako je například trumpeta. I když by se mohlo zdát, že tentokrát bude melodie spíše veselá, není tomu tak, i v tomto případě můžeme vycítit napětí. Avšak troufla bych si tvrdit, že oproti předchozím dílům je v této epizodě podkres mnohem chytlavější a zajímavější. Hudba se objevuje většinou na předělu jednotlivých kapitol, ale občas od sebe odlišuje i jednotlivé dílčí části stop, což napomáhá k zpřehlednění vyprávění. Nejdelší znělky se nacházejí na samém začátku a potom v úplném konci audioknihy. Ostatní znělky jsou spíše kratší.

Děj audioknihy je velmi napínavý a je psán tak, že svého posluchače uchvátí již od první vteřiny poslechu. To jakým způsobem bylo audio načteno pomáhá aktivovat posluchačovu fantazii a dokonale drží jeho pozornost. S hlavními protagonisty si v rámci této audioknihy užijete spoustu dobrodružství, o kterých se vám snad ani nesnilo. V příběhu je spousta dialogů mezi jednotlivými postavami, dodávají vyprávěnému život, tomuto přispívají i nejrozličnější neočekávané zvraty, jimiž děj oplývá. Vyprávění je rozděleno do pouhých 23 stop, což je již téměř standardem této série. Jednotlivé epizody zastupují dané kapitoly ve fyzickém výtisku a jsou tak i pojmenované. Části jsou poměrně krátké, nejdelší trvá něco málo přes šestnáct minut. Poslech celé audioknihy vám zabere pouze 5 hodin a 5 minut.

 

 

Celkově hodnotím audioknihu Správná pětka a prázdniny v maringotkách velmi pozitivně. Musím říci, že jsem si poslech opět užila plnými doušky a mnohdy mi po zádech běhal mráz a naskakovala husí kůže. Jak jsem zmínila v úvodu, audiokniha mi dělala společnost při cestování na dovolenou a byl to milý společník. Byla to pro mě opět strhující napínavá a dobrodružná výprava do dětských let. Vše, co jsem od audia očekávala, bylo nad míru vyplněno a v mnohém dokonce byla moje očekávání předčena. Abych pravdu řekla, sotva jsem doposlouchala tento díl, tak už se těším na další. Výkon Michaely Maurerové mě doslova nadchnul a je zřejmé, že si svou roli vypravěčky užívá a zvládá ji s grácií. Díky její dokonalé práci s hlasem příběh i jeho postavy ožily a vše působilo věrohodně. Narátorka dokázala velmi dobře zpracovat veškeré charaktery a dokáže s nimi efektivně prožívat veškeré dění, pocit napětí a dobrodružství je tak posluchači zprostředkován na zlatém podnosu. Pochválit musím i hudební aranžmá, jež je opravdu vymazlené a k hlavnímu tématu audia se velmi hodí, protože výborně dokresluje atmosféru. Zaujal mě svou melodičností, živostí, veselostí, ale i zachycením napětí a emocí díky zajímavým variacím. Enid Blytonovou mám jako autorku velmi ráda, protože se ve svých knihách zabývá tématy, jež tíží a prožívají je děti neustále. Jejich kouzlo tkví v nadčasovosti. Tematika tak neustále oslovuje nové a nové generace čtenářů. Velmi si vážím toho, že jsem si mohla poslechnout a užít další díl mojí oblíbené série. Titul hodnotím zaslouženými 100 %.

Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům dětských příběhů plných dobrodružství a napětí. Titul potěší nejen děti, ale i dospělé posluchače, kteří se rádi vracejí do dětských let.

 

Název audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA a prázdniny v maringotkách
AutorEnid Blytonová
InterpretiMichaela Maurerová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka5 hodin a 5 minut
EAN8594169484129
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)