Sobota, 27.7.2024
KulturaOstatní kulturaVýstava

Vedem, cesta terezínských kluků stále pokračuje

Vedem, cesta terezínských kluků stále pokračujeTéma: druhá světová válka, holocaust

Autoři výstavy: Matouš Bičák, Filip Mašek, studenti gymnázia Přírodní škola v Praze pod vedením ředitele školy  Františka Tichého
Kurátor výstavy: studenti Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi
Kontakt: Dominika Podvolecká 721 982 280
Kurátor výstavy za muzeum: Barbora Hlaváčová
Termín:12. září – 5. října 2014                      Vernisáž: 11. září 2014 v 17:00

 

Před sedmdesáti lety, v těžkých podmínkách terezínského ghetta, se skupina hochů rozhodla vzít osud do svých rukou. Na chlapeckém Domově 1 ustavili vlastní samosprávu a začali vydávat jedinečný časopis Vedem, který pravidelně vycházel téměř dva roky. Do něj ti, kteří čekali na transport do pekla koncentračních táborů, vtělili nejen své vzpomínky, obavy a radosti, ale i poselství pro ty, kteří se dožijí šťastnějších časů. Putovní výstava představuje, v jakých podmínkách žili a tvořili, jak jejich příběh dnes stále inspiruje další a další mladé lidi. Chrudimské zastavení výstavy připracují studenti Gymnázia Josefa Ressela, chrudimský tým Terezínské štafety ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi. Terezínská štafeta je sdružení mladých lidí, kteří se snaží již tři roky na terezínskou tvorbunavázat a zviditelnit ji. Regionální muzeum v Chrudimi si Vás dovoluje pozvat na výstavu Vedem, aneb cesta terezínských kluků stále pokračuje, která se zabývá literární činností mladých lidí v terezínském ghettu v letech 1942 – 1944. Ale co je nejdůležitější, iniciovali ji studenti chrudimského gymnázia J. Ressela, kteří ji také zahájí. Součástí jejich účasti na projektu bylo bádání o improvizovaných periodicích vydávaných v jen těžko představitelném prostředí. Přesto se v časopisech objevila Chanuková báseň, příspěvek o sportu ping-pong, politické referáty, fejetony, úvahy o předsudcích, básně, povídky, hádanky, kvízy…

Vystavena bude také sbírka básní Hanuše Hachenburga – Hned vedle bílá barva mráčků, která získala cenu za nejkrásnější knihu v soutěži Magnesia litera. Knížka představuje všechny dochované básně nadaného mladého básníka, čelního přispěvatele časopisu Vedem, jenž zahynul v necelých patnácti letech v plynové komoře v Osvětimi – Birkenau. Sbírka byla přeložena a vydána právě iniciativou Terezínské štafety. Během vernisáže bude promítán i dokumentární film Matouše Bičáka, cesta bývalým terezínským ghettem s pamětníky.

Vedem, cesta terezínských kluků stále pokračuje, plakát akce

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.