Sobota, 27.7.2024
Chrudim

Miniseriál “Létání nad Chrudimí” – díl čtvrtý

Arado Ar 96B_Siebel Si-204, foto poskytnuto Aeroklubem ChrudimČtvrtý díl miniseriálu “Létání nad Chrudimí” je věnován událostem spojeným s válečným obdobím 1939 – 1945 na chrudimském letišti. Začíná kolaudací letiště a končí odchodem německé armády z chrudimského letiště v roce 1945.

Po kolaudaci letištní plochy roku 1939 začalo být letiště využíváno německým vojenským letectvem, přesněji školou leteckého výcvikového pluku 32 z Pardubic, která pro své působení využívala letiště v Pardubicích a Chrudimi a plochy ve Zbraslavicích a ve Skutči, přičemž jí bylo k dispozici množství cvičných letounů typuGigant 02, foto poskytnuto Aeroklubem Chrudim Arado, Bücker, Focke-Wulf, Gotha, Heinkel, Klemm, Junkers či bývalé českoslovevnské stroje Praga E – 39 a Letov Š – 328. Na letišti, jehož chod zajišťovalo zvláštní velitelství (Fliegerhorstkommandantur), se odehrával základní a pokračovací výcvik na jednomotorových letounech. Ke zrušení školy došlo v roce 1944. Letecký výcvik německých pilotů doprovázely taktéž havárie, které v některých případech skončily i smrtelně. Do roku 1942 zde působil letecký náhradní prapor XVII. Německá vojenská posádka neunikla pozornosti vznikajícího chrudimského odboje (zdejší skupinu organizace Obrana národa), leč vlna zatýkání na začátku roku 1940 se negativně podepsala i na odbojové činnosti.        

Messerschmitt Bf 109_00, foto poskytnuto Aeroklubem ChrudimV srpnu 1944, v době po zrušení pilotní školy, v Chrudimi přistálo několik dopravních letadel Messerschmitt Me – 323 Gigant, která zde zůstala až do konce války. V listopadu 1944 se do Chrudimi přemístila bombardovací eskadra 30 přeškolující se na stíhací eskadru. Ve stejném roce dorazila do Chrudimi letecká válka vlivem blízkosti strategicky položených Pardubic. Při náletech amerického letectva tak zahynuli kromě čtyř německých vojáků i tři zaměstnanci chrudimského cukrovaru. Samotné letiště poškozeno nebylo, proto se mohlo pokračovat v jeho využívání. V Chrudimi do konce války ještě působila německá stíhací eskadra 52 i část velitelství VIII. leteckého sboru německé armády. V květnu 1945 bylo možné na letišti a v jeho okolí nalézt 40 – 60 německých vojenských letadel.

Letiště v Chrudimi opustila německá armáda 8. května 1945 aKukuruznik, foto poskytnuto Aeroklubem Chrudim přitom se snažila zničit budovy i opuštěná letadla prostřednictvím náloží a ohně. Odbojářům se však povedlo část náloží zneškodnit. Do Chrudimi se posléze dostaly pozemní jednotky sovětské armády, s nimiž se zde objevily i letouny Po – 2 Kukuruznik. V řadách britského letectva bojovali během let 1939 – 1945 i chrudimští rodáci Jiří Böhm, Jaroslav Kudláček, Václav Procházka a Jaroslav Slabý.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.