Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Když řekneš, co (ne)vidíš, může to být fatální

recenze audioknihy Viděla jsem vraždu

Také často mluvíte rychleji, než přemýšlíte? Jistě se vám mnohokrát stalo, že jste řekli něco, co vás následně mrzelo. Když se mluví o nedůležitých věcech, většinou to nemá téměř žádný dopad. Avšak co se stane ve chvíli, když řeknete jednu jedinou větu, jež odhaluje něco, co mělo zůstat veřejnosti navždy skryto? Často to s sebou nese něco nepříznivého, co může dotyčného stát i život. Viník však nikdy nezkoumá, jak starý je ten, kdo se prořekl, a proto se může stát, že na prostořekost doplatí dítě, jež chce být zajímavé. Co je konkrétně příčinou smrti dospívající dívky, jež si přišla užít haloweenský večírek? To vše a ještě mnohem více se dozvíte prostřednictvím dalšího detektivního příběhu z pera Agathy Christie, jenž získal o mnohém vypovídající název Viděla jsem vraždu. Se jménem této autorky klasické detektivky, ale i s jejím pseudonymem, jenž zní Mary Westmacott, jste se již na portálu Chrudimky mohli několikrát setkat, protože jsme pro vás připravili hned několik recenzí jejích děl. Představili jsme vám následující tituly: Odloučeni zjara, Poslední seance: Příběhy s kapkou nadpřirozena, Smrt na Nilu, Vraždy podle abecedy, Zlo pod sluncem a Vražda v Orient expresu (film). Dá se předpokládat, že se tento seznam bude dále rozšiřovat. Již dnes se do tohoto výčtu dá připočítat i audiokniha, již vám představím v této recenzi.
 
Autorka ve své knize zachycuje poutavý příběh, jenž se odehrává v době kolem Haloweena. V Anglii svátek zemřelých slaví po svém. V jednom rodinném domě se podílí několik lidí v průběhu dne na výzdobě, kterou určitě po několika hodinách ocení dospívající dívky, ale i chlapci. Večer bude zajisté zábavný, je připravena spousta interesantních soutěží a her, avšak jedna z nich je některé z postav osudná. Při odpoledních přípravách se totiž jedna z dívek podřekne, protože se chce před Poirotovou přítelkyní, autorkou románů, zviditelnit. Tady se začne odvíjet zápletka, jež může mít libovolný počet východisek. Podaří se věhlasnému vyšetřovateli přijít na kloub záhadné smrti? Vyprávění je strhující, na jeho pozadí můžeme sledovat mnoho intrik, jež znesnadňují vyšetřovatelům práci. Ač se jedná o vyfabulované děje, vše působí poměrně důvěryhodně a klidně by se to mohlo stát i v reálném světě. Častokrát se setkáte s tím, že se budete snažit předehnat detektiva v pátrání a odhalit vraha dříve, než k výsledku dojde on. Abych se přiznala, u Agathy Christie se mi nikdy nepovedlo v pátrání předehnat ani Poirota, ani slečnu Marplovou. Autorka čtenáři četnými odbočkami poměrně úspěšně hází klacky pod nohy a finální rozuzlení je pro něj poněkud překvapivé. V knize je poměrně málo postav, ústřední jsou vykresleny poměrně detailně a do hloubky, ale objevují se i postavy epizodní, které tak detailně vybarveny nejsou, protože to není třeba. V ději najdete nejen detektivní linii, ale i sociální. Funkce tohoto díla je ryze zábavná.
 
Audiokniha je napínavá, při poslechu vás to neustále žene poslouchat dále. Je tu několik situací, při jejichž interpretaci vám bude běhat mráz po zádech. Jsou to ale jen určité partie a důraz na napětí tedy není kladen po celou dobu. Velká část děje je věnována otázkám: Kdo vraždil a proč tak činil? Co jej vedlo k tomu, aby vztáhl ruce na dítě? A vy se tak společně s Herculem pokoušíte dílek po dílku odhalit tajemství smrti nevinné dívky. Dílo je sepsáno čtivým způsobem a čtenář/posluchač je tedy výborně vtažen do děje.
 
Obal audioknihy je poměrně jednoduchý. Ač se to na první pohled nemusí zdát, hodně koresponduje s náplní titulu. Jakmile se zaposloucháte, pochopíte, proč tomu tak je. Pozadí je laděno do tmavě šedých tónů a v popředí jsou velká červená jablka plovoucí na vodní hladině. Nápadně jsou vyvedeny informace o audiu a jeho název. Jméno autorky je napsáno dominantním bílým písmem, informace o názvu audioknihy a o vypravěči jsou napsány menším písmem žluté barvy. K poslechu audioknihy vás může přivést poutavá anotace, jež naťukne v krátkosti námět příběhu, ale neprozradí o něm příliš mnoho.
 
Děj je po žánrové stránce zařaditelný do kategorie klasických detektivních románů. Je plný akce, napětí a hledání různých střípků důkazů, jež by mohly vyšetřovateli napomoci k zodpovězení otázky, kdo je zodpovědný za smrt dívky. Fabule je koncipována tak, že čtenář/posluchač velmi snadno přistoupí na fakt, že by se klidně mohlo něco podobného stát i ve skutečnosti. Kromě kriminální zápletky můžeme na pozadí sledovat sociální problematiku, jež zobrazuje nejen vztahy v rodinném či přátelském kruhu, ale i v celospolečenském kontextu. Text předlohy je psán v objektivní er-formě, již oživují a doplňují četné dialogy. Když tedy audioknihu posloucháte, máte pocit, jako by se jednalo o dramatizaci, jak je vše nabyto replikami jednotlivých postav. Vypravěč vše pozoruje s odstupem a popisuje to, co se kolem něj děje. Úhel pohledu je jednosměrný a často vás svede při interpretaci a odhalování vraha na špatnou cestu.
 
Interpretem audioknihy Viděla jsem vraždu se stal Lukáš Hlavica, jehož hlas je sympatický a dalo by se o něm konstatovat, že je pohlazením po duši. Kromě toho však hlasový font krásně ladí k příběhu. Troufnu si tvrdit, že tvůrci tohoto titulu s výběrem narátora rozhodně sáhli po správném člověku. Lukáš Hlavica se do četby krásně vžil a plně procítil všechny události, jež se odehrávají. Z jeho četby je zřejmé, že se mu dílo četlo a interpretovalo dobře. Tato audiokniha nabízí posluchači skvělý čtenářský požitek.
 
Vypravěč je profesionálem, což je patrné z jeho rétorických schopností. Při vyprávění dokonale pracuje s hlasem, dokáže se vžít jak do mužské, tak i do ženské role. Když se do díla zaposloucháte, nenajdete tam jedinou chybičku, jež by vás nějakým způsobem mohla rušit. Hlavním důvodem je dobrá intonace a zřetelná výslovnost, z toho důvodu je interpretovanému textu dobře rozumět, což posluchače potěší, protože se nebude muset při  poslechu vracet k dříve řečenému. Tempo je překvapivě poměrně pomalé, což ale vůbec nevadí, protože to umocňuje posluchačův prožitek z poslechu.
 
Viděla jsem vražduKnižní předloha této audioknihy vyšla v českém jazyce již dvakrát. Poprvé tomu tak bylo v roce 1993 a o její vydání se postaralo nakladatelství Melantrich. Podruhé byl titul vydán v roce 2010 v Knižním klubu. V říjnu roku 2020 se dočkal také audio podoby, o niž se postaralo vydavatelství OneHotBook. Pokud na vás recenze zapůsobí a budete si chtít tuto audioknihu poslechnout, můžete si ji zakoupit na stránkách e-shopu vydavatelství OneHotBook.
 
Hudební podkres na posluchače zapůsobí svou hloubkou a zároveň by se dalo říci, že i ponurou náladou. Důvodem toho, proč se zmiňuji o pocitech a naládách, je fakt, že s ohledem na náplň děje, byl vhodně zvolen hudební nástroj, jímž je klavír. Vždy, když tento nástroj slyším, působí to na mě tak, že nástroj dokresluje náležitě atmosféru a zobrazuje emoce. Musím konstatovat, že byl díky hudbě vystižen a dokreslen ráz celého příběhu. Tóny jsou spíše melancholické a působí smutným dojmem. Hudba se vyskytuje zejména na koncích jednotlivých epizod, jež odpovídají kapitolám. Znělky jsou přiměřeně dlouhé, delší jsou zejména na počátku a v závěru audioknihy. Všechny melodie slouží k upoutání posluchačovy pozornosti a oživení čteného textu.
 
Při poslechu vyprávěného budete mít pocit, jako byste sledovali film nebo seriál s Herculem Poirotem v hlavní roli. Pokud máte seriál či filmy s touto postavou v čele rádi, audiokniha jistě plně splní vaše očekávání. Nepatříte-li k příznivcům televizní tvorby, můžete očekávat, že je děj tak barvitě vylíčen, že se do něj můžete krásně vžít. Tváří v tvář stanete nejrozličnějším charakterům, jež jsou v některých případech vykresleny do detailu, jiné jsou pouze epizodní a jsou proto, dalo by se říci, povrchní. Interpretace této audioknihy poukazuje zejména na zábavnou složku a fantazii. Jednotlivé pasáže si může posluchač velmi snadno představit, protože vypravěč klade důraz na správné procítění situací a charakterizování figur. Celá audiokniha je rozdělena do 32 stop, jež, jak jsem napsala již výše, plně odpovídají jednotlivým kapitolám fyzické knihy. Jednotlivé stopy jsou různě dlouhé, mají od 7 do 25 minut. Poslech celé audioknihy vám zabere 8 hodin a 7 minut.
 
Celkově hodnotím titul Viděla jsem vraždu velmi pozitivně. Audiokniha si mě získala pro svou emotivnost, napětí a nepředvídatelnost. Mám ráda, když vyšetřovatel na zločince přijde dříve než já. Jsem ráda překvapená a o to více, když pak mohu sledovat fakty a stopy, na základě nichž detektiv přišel na to, že se provinila právě ta daná postava. S ohledem na to, že jsem již slyšela několik audio zpracování děl od Agathy Christie, měla jsem představu, do čeho asi jdu. Veškerá má očekávání byla po poslechu první kapitoly naplněna a intepretace mě tedy bavila, užila jsem si ji od úplného počátku až do samotného konce. Za sebe mohu říci, že mě audio opravdu bavilo. Co se týká interpretace, byla jsem velmi spokojená, protože se vypravěč do čteného textu vžil a četbu si užíval, což je na výsledku na první poslech zřejmé. Z projevu jsou zřejmé veškeré emoce, jež autorka do příběhu vložila. Tomu také hodně přispívá hudební podkres, který je spíše pomalejší a je z něj citelná melancholie, což se k titulu náramně hodí. Moc děkuji za možnost si poslechnout další příběh o Herculovi Poirotovi. Audioknihu hodnotím zaslouženými 100 %.
 
Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům detektivních románů s nepředvídatelnou zápletkou a příznivcům Agathy Christie a příběhů o Herculovi Poirotovi.
 
 
Název audioknihy Viděla jsem vraždu
AutorAgatha Christie
InterpretiLukáš Hlavica
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka8 hodin a 7 minut
EAN8594169483801
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)